7 wskazówek, które zmotywują Cię do dbania o siebie

Dbanie o siebie to nie tylko piękne paznokcie, zadbane włosy czy cyfra na wadze. Oprócz naszego wyglądu zewnętrznego istnieje mnóstwo innych czynników, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Nadmiar obowiązków oraz stałe dopasowywanie się do otoczenia może utrudniać nam bycie w dobrej formie.

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest piękna sylwetka, czy zdrowie, poniżej przedstawiam 7 wskazówek, które zmotywują Cię do dbania o siebie. 

dbanie o siebie

1. Wiedz, dlaczego chcesz być w dobrej formie

Chcesz mieć więcej energii na co dzień, dotrzymać kroku swoim dzieciom, schudnąć czy dobrze wyglądać w obcisłych jeansach? Im jaśniej potrafisz zrozumieć, dlaczego warto być w dobrej formie, tym bardziej będziesz zmotywowana.

Długoterminowe korzyści, takie jak zdrowe, silne ciało, są świetne, ale pamiętaj jak wspaniale czujesz się w swoim ciele po intensywnym treningu i jedząc zdrowo przez cały dzień.

2. Stwórz grafik 

Zaplanuj z wyprzedzeniem dni na trening (najlepiej 3 dni w tygodniu) i trzymaj się tego! Nawet jeśli któregoś dnia nie masz siły czy ochoty na trening, spędź ten czas wykonując inną czynność. Idź na długi spacer, rower lub jogę. Pamiętaj, że aktywność fizyczna to nie tylko praca nad ciałem, ale także nad psychiką. Kiedy brak Ci sił, jesteś przytłoczona nadmiarem obowiązków czy zestresowana, wtedy najbardziej przyda Ci się ruch!

3. Zaakceptuj siebie

Bycie w dobrej formie nie musi wiązać się z idealną sylwetką, braniem udziału w konkursach piękności, ale po prostu z dobrym samopoczuciem i z akceptacją siebie. 

Kochaj siebie i nie porównuj się z innymi. Pamiętaj, że zdrowa dieta i utrzymywanie aktywności fizycznej są dla Ciebie nagrodą. Nagrodą w postaci lepszego samopoczucia każdego dnia!

4. Przestań szukać wymówek

Najlepszym sposobem na zmotywowanie się jest zaprzestanie szukania wymówek. Jeśli ciągle powtarzasz sobie „Zrobię to jutro”, są szanse, że „jutro” zamieni się w następny tydzień, a następny tydzień zamieni się w następny miesiąc. Pamiętaj, że nikogo nie obchodzi Twoja motywacja ani Twoja dieta. Robisz to tylko i wyłącznie dla siebie po to, aby czuć się świetnie!

Jeśli brak Ci motywacji, zastosuj metodę „10 minut”. Rozwiń matę i ćwicz tylko przez 10 minut. Jeżeli po 10 minutach nadal nie masz ochoty ćwiczyć - przerwij. Może to oznaczać, że faktycznie nie masz siły. Ale jeśli po 10 minutach, lepsze krążenie krwi doda Ci sił - trenuj! A na koniec treningu w nagrodę zafunduj sobie zdrowy, pyszny koktajl białkowy!

5. Nie oczekuj doskonałości

Nie narażaj się na rozczarowanie szukając doskonałości. Każda z nas ma dni, kiedy czujemy się źle, zdemotywowane i nie mamy ochoty na nic. Zgodnie ze swoim cyklem trzymaj się zasady 80/20. Staraj się jeść zdrowo i ćwiczyć przez 80% miesiąca, a przez 20% (zwykle na kilka dni przed miesiączką) pamiętaj, że jesteś kobietą i masz prawo się rozpieszczać i dać sobie czas na relaks i regenerację. W te dni wolno Ci odpuścić.

6. Ruszaj się tak, jak lubisz

Najłatwiejszy sposób na znalezienie motywacji do ćwiczeń - wybierz coś, co naprawdę lubisz robić. Najważniejsze jest zrozumienie, że ćwiczenia nie muszą być przykrym obowiązkiem. Jeśli nie lubisz biegać, nie biegaj. Zamiast tego znajdź inny trening: marszobieg, jazda rowerem, zajęcia fitness, pływanie, squash.

Celem jest znalezienie dla siebie aktywności, która da Ci radość i którą będziesz wykonywała  z przyjemnością.

7. Unikaj zakazu jedzenia

Niech słowo dieta będzie tylko wyznacznikiem tego, co jesz, a nie tego, czego nie możesz jeść. Trzymanie zdrowej, zgrabnej sylwetki to połączenie ćwiczeń ze zdrowym odżywianiem. Nie zabraniaj sobie jedzenia, ale wiedz, że cukier i przetworzona żywność nie dodają sił ani nie są sprzymierzeńcem zdrowia. Jak wspomniałam wyżej, stosuj regułę 80/20: staraj się jeść zdrowo przez 80% miesiąca, a przez 20% czasu pozwól sobie na odrobinę przyjemności. 

Autorka: Amanda Starek

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni