Czy porządek w domu może wpływać na samopoczucie?

Wszyscy doświadczamy stresu związanego z pracą i załatwianiem spraw poza domem. Dlatego tak ważne jest, aby nasz dom był dla nas ostoją spokoju, miejscem gdzie możemy poczuć się bezpiecznie. Mieszkając w zagraconym, brudnym domu, nie będziesz w stanie całkowicie się zrelaksować i odprężyć po całym dniu w pracy i bieganiu po mieście.


Włożenie odrobiny pracy i serca w swój dom oraz dbanie o jego czystość, może być narzędziami do zarządzania stresem.


porządek samopoczucie


Bałagan powoduje stres


Samo siedzenie w zagraconym pokoju może powodować stres. Nasz mózg traktuje bałagan, jako zbyt wiele informacji do przetworzenia. Otaczający nas bałagan ciągle przypomina nam, że mamy coś do zrobienia. Wszystkie przedmioty wokoło mogą stać się przytłaczające i wywołać uczucie stresu.


Czysta przestrzeń dodaje spokoju


Z drugiej strony przebywanie w przestrzeni charakteryzującej się ładem i porządkiem sprzyja wewnętrznemu spokojowi i pozwala nam się zrelaksować i odprężyć. Przeglądając produkty w gazetach czy na stronach internetowych możemy zauważyć, że wszystko tam jest idealnie uporządkowane i na swoim miejscu. Sprzedawcy pokazują nam w ten sposób poczucie spokoju, które wynika z piękna czystości i uporządkowanego domu.


Sprawdź suplementy na uspokojenie i redukcję stresu »


Domowe zen


Zwolennicy feng shui wierzą, że dobrze zorganizowany dom wyrównuje energię życiową, aby przynosić szczęście w innych dziedzinach życia. Inni po prostu cieszą się kojącym otoczeniem i przyjemną estetyką, która wiąże się ze zrównoważonym stylem dekoracji.


Niezależnie od tego czy wierzysz, że feng shui przynosi szczęście, trudno nie zgodzić się z tym, że uporządkowany dom przynosi wiele korzyści, między innymi łagodzi stres. 


Małe rzeczy, które możesz wykonać każdego dnia, aby bez wysiłku utrzymać dom w porządku:  • codziennie rano pościel łóżko

  • napełniaj i opróżniaj zmywarkę na bieżąco

  • utrzymuj kuchnię w czystości

  • wychodząc z pokoju zabieraj z niego rzeczy, których miejsce jest w innym pokoju

  • brudne ciuchy od razu wrzucaj do kosza na pranie

  • kiedy czujesz się przytłoczony ilością otaczających Cię przedmiotów, włącz timer na 10 minut i uporządkuj tyle, ile jesteś w stanie zrobić w tym czasie.


Z reguły nikt nie lubi sprzątać, ale wystarczy zmienić kilka nawyków, żeby zobaczyć, że wcale nie jest tak ciężko utrzymać dom w czystości, tworząc dla siebie więcej spokoju i przestrzeni. 


Źródło: www.verywellmind.com/why-an-organized-home-aids-relaxation-3144742


Autorka: Amanda Starek


Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni