Czy to głód czy łakomstwo?


Czy to głód czy łakomstwo?Czy często masz tak, że po skończonym posiłku chętnie zjadłabyś jakiś mały deser? Ciągnie Cię do podjadania między posiłkami małych przekąsek? Głód nie jest jedyną motywacją do jedzenia. Czasami inne siły prowadzą nas do zanurzenia ręki w torbie chipsów czy miseczce słonych orzeszków lub chrupania ciasteczek przez telewizorem. POTRZEBA jedzenia i PRZYJEMNOŚĆ z jedzenia, to dwie różne sprawy. Głód to fizjologiczna potrzeba zjedzenia pokarmu przez organizm, który posiada mały zasób energii, podczas gdy apetyt to chęć jedzenia w oparciu o wzrok, dźwięk, myśli i zapach poszczególnych pokarmów. Apetyt jest bardziej selektywny w porównaniu do głodu. W przypadku apetytu, często miewasz ochotę na daną rzecz, bardziej słoną lub bardziej słodką. Niestety miska szpinaku czy brokuł nie zadowoli Cię w momencie gdy apetyt napędza myśl o pizzy czy ciastkach.


Pragnienie jedzenia często powodowane jest przeżyciami emocjonalnymi i dużym stresem. Dlatego często mówi się „zajadam stres”. Niektórzy eksperci uważają, że zachcianki są sposobem na uśmierzenie emocji poprzez dostarczenie organizmowi pokarmu zapewniającego komfort. Czy nie uważasz, że ma to sens? Często pragniemy bardziej komfortowych potraw niż zdrowych produktów, takich jak owoce czy warzywa. W rzeczywistości pragnienie jedzenia występuje najczęściej dla trzech grup żywności. Przyjrzyjmy się każdej z nich.


SłodyczeJedno z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych pokarmów szczególnie przez kobiety, bo to właśnie MY pragniemy słodyczy jeszcze bardziej niż mężczyźni. Żywność bogata w cukier stymuluje ośrodki w mózgu odpowiadające za "poczucie nagrody", są one związane z dopaminą. Jedzenie cukru jest czynnikiem wzmagającym nastrój. Dlatego ciastka, ciasteczka, drożdżówki i batoniki wyglądają tak kusząco, kiedy jesteś zestresowana. Takie nielegalne przyjemności poprawiają chwilowo nastrój. Niestety, organizm bardzo szybko się przyzwyczaja, chęć spożycia kolejnych pysznych, słodkich przekąsek prowadzi do większego pożądania cukru. Czy cukier uzależnia? Istnieją dowody na to, że cukier uzależnia w podobny sposób jak narkotyki, ponieważ stymuluje te same ośrodki nagrody w mózgu.


Najlepszym sposobem na ograniczenie spożywania ilości cukru w diecie jest zastąpienie produktów słodzonych cukrem rafinowanym, produktami naturalnego pochodzenia. Zacznij od zamiany słodkiej mlecznej czekolady, ciemną gorzką 75-90% kakao. Produktami wartymi uwagi są również słodycze o zmniejszonej zawartości cukru takie jak ciasteczka bez cukru, czy inne legalne słodycze, duża część jest dostępna w ofercie naszego sklepu. Szukaj sposobów na zaspokojenie pragnienia na słodycze, naturalnymi produktami takimi jak owoce.


Słone przekąskiChipsy ziemniaczane, krakersy i orzeszki należą do słonych przekąsek, które bardzo często umilają nam wieczory przy filmowym seansie. Chociaż można by pomyśleć, że ludzie pragną bardziej cukru niż słonych przekąsek, okazuje się że znaczna część populacji ma większy apetyt na żywność o wysokiej zawartości sodu.


Jeśli często masz ochotę na słone przekąski, wybieraj te zdrowsze, jeśli orzeszki to minimalną ilością soli. Orzechy są z pewnością bardziej odżywcze niż frytki, krakersy i inne kupne słone przekąski. Możesz przygotować słone zdrowsze przekąski w domu. Solone chipsy z jarmużu. Do przygotowania potrzebny Ci będzie świeży jarmuż, sól, odrobina oliwy.


Fast foodZnane przez wszystkich, uwielbiane przez większość. Połączenie soli, tłuszczu i cukru w jednym posiłku. Nic dziwnego, że są pożądane przez wielu ludzi. Wiemy nie od dziś, że produkty typu fast food niosą ze sobą wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu i ciała. Restauracje serwujące „szybkie jedzenie” nie ułatwiają nam wyeliminowania tego typu żywności z naszej diety.


Jeśli masz problemy z wyeliminowaniem pożywienia typu fast food, spróbuj na początek dokonać zdrowych zamienników. Aby unikać częstego jedzenia w restauracjach, spróbuj przygotować domowego hamburgera z dobrej jakości wołowiny i świeżych warzyw. Sosy o niskiej zawartości kalorii dostępne są w naszym sklepie. Potrzebna jest odrobina chęci i zaangażowania. Domowe frytki oszczędzą Ci dostarczenia utwardzonych tłuszczów trans, co dla Twojego zdrowia jest bardzo istotne. Jeśli chcesz dbać o zdrowie, Twoim celem powinno być wyeliminowanie lub początkowo zmniejszenie ilości żywności o niskiej wartości odżywczej, takiej jak frytki, hamburgery. W zamian za to warto przygotować w domu, własną, zdrowszą wersję tego dania.


Podsumowanie


Zachcianki każdego dnia mogą się różnić od siebie, ale zbyt częste uleganie pragnieniom może prowadzić do przybrania na wadze, a w późniejszym etapie grozi to problemami zdrowotnymi. Jeśli masz ochotę na słone przekąski, pamiętaj wybierz te mniej szkodliwe jak np. lekko solone orzechy. W przypadku chęci na coś słodkiego, postaraj się wymienić batoniki na słodycze z mniejszą zawartością cukru lub szukaj zamiennika w formie naturalnego źródła takiego jak owoce. Jeśli jesteś miłośnikiem kuchni fast food, postaraj się zmniejszyć ich ilość tłustych i wysokokalorycznych potraw lub przygotuj samodzielnie zdrowszą, mniej kaloryczną wersję w domu. Wprowadź więcej różnorodności do swojej diety, tak aby nigdy nie była nudna.


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni