Guma do żucia - żuć, czy nie żuć?


Guma do żucia, jest uwielbiana przez dzieci i dorosłych. Na rynku istnieje wiele rodzai gum od smakowych, słodkich gum balonowych dla dzieci, po miętowe pastylki odświeżające oddech. Czy istnieją jakiekolwiek korzyści zdrowotne z żucia gumy, czy może guma szkodzi?


Zdrowie jamy ustnej


Bardzo często w reklamach telewizyjnych czy radiowych słyszymy, że guma do żucia poprawia ph jamy ustnej. Po zjedzeniu posiłku część resztek jedzenia zaklinowanych w jamie ustnej zostaje zniszczona przez mikroby jamy ustnej, które wytwarzają kwasowe produkty uboczne, które mogą uszkodzić nasze zęby.


Żując gumę, zwiększasz produkcję śliny, co pomaga neutralizować kwasowe związki. Guma do żucia pomaga również usunąć niektóre bakterie z jamy ustnej. Szczególnie warte uwagi są gumy zawierające ksylitol, które niszczą bakterie uszkadzające nasze szkliwo.


Apetyt


Czy wiedziałaś, że guma do żucia może zmniejszać subiektywny apetyt? Istnieją dowody na to, że guma do żucia zmniejsza głód i zwiększa uczucie sytości. Proces ten zachodzi w mózgu. Twój mózg poprzez przeżuwanie, koduje ten proces i odbiera go jako spożywanie posiłku. Zwiększa to poziom hormonu jelitowego o nazwie GLP-1, który bierze udział w wytwarzaniu uczucia sytości.


Bóle głowy


Niestety nie dla wszystkich jest tak kolorowo. Guma do żucia może wywoływać u niektórych osób bóle głowy lub je nasilać. Na ten fakt zwrócić powinny uwagę, osoby ze skłonnościami do napięciowych lub migrenowych bólów głowy. Przyjrzyj się czy guma do żucia nie nasila u Ciebie takich objawów.


Słodziki


Warto wybierać gumy, które nie są słodzone cukrem. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar przy spożywaniu gum do żucia, ponieważ zawarty w nich sorbitol i inne słodziki mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego i problemy z trawieniem, szczególnie w przypadku osób z zespołem jelita drażliwego.


Niepokój


Wiele badań wykazało, że żucie gumy może zredukować niepokój i stres. Mechanizm ten nie jest w pełni rozumiały, ale stwierdzono, że żucie gumy zwiększa przepływ krwi w mózgu i wpływa na fale mózgowe, może się też to wiązać z samym zapachem gumy. Wiele osób z własnej praktyki uważa, że żucie gumy uspokaja.


Podsumowanie


Spożywanie gumy do żucia jest powszechnym zwyczajem w dzisiejszych czasach. Guma do żucia wykazuje korzyści dla zdrowia jamy ustnej, skupienia oraz zaspokojenia wilczego głodu. Pamiętajmy jednak, że istotną rolę w zachowaniu zdrowia jest ilość spożywanej gumy. Nadmierne żucie gumy, może powodować problemy układu trawiennego. Dlatego należy pamiętać, aby zachować umiar, podobnie jak w piciu kawy, które także jest równie powszechnym zwyczajem co żucie gumy.


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni