Ile potrzebujesz kalorii by utrzymać swoją wagę?Wiadomym faktem jest, że nadmiar spożywanych kalorii, odkłada się w postaci rezerwy, czyli tkanki tłuszczowej. Oczywiście działa to również w drugą stronę, jeśli spalisz więcej kalorii niż ich dostarczysz, Twoja waga spadnie. Brzmi to bardzo prosto prawda? Jakość przyjmowanych kalorii odgrywa również istotną rolę w kontroli wagi. Wiemy, że 300 kcal w postaci warzyw, o dużej wartości składników odżywczych ma bardziej pozytywny wpływ na hormony, które kontrolują masę ciała w porównaniu z pączkiem o tej samej wartości kalorycznej.


Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?


Warto jednak wiedzieć, ile kalorii spalasz przeciętnie każdego dnia, aby móc dostosować dzienne spożycie kalorii lub ilość spożywanego pokarmu. Ilość kalorii spalanych w ciągu dnia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, wieku, masy ciała, tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej w ciele.


Biorąc pod uwagę, ile kalorii wynosi Twoje zapotrzebowanie, musisz również uwzględnić swoją aktywność w ciągu dnia jaką wykonujesz. Osoba pracująca w biurze, prowadząca siedzący tryb życia, spala zdecydowanie mniej kalorii niż, osoba pracująca fizycznie czy osoba trenująca. Jak dowiedzieć się, ile kalorii potrzebujesz, aby utrzymać swoją wagę?


Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?


Istnieje użyteczne równanie, które pomoże oszacować Ci podstawowy poziom przemiany materii. Jest to energia, którą musisz dostarczyć, aby żyć i prawidłowo funkcjonować. Ta energia potrzebna jest do utrzymania podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie, utrzymanie pracy serca, odpowiedniej temperatury ciała oraz wykonywania wielu innych procesów fizjologicznych, które utrzymują Cię przy życiu. Dla większości ludzi podstawowy poziom przemian metabolicznych stanowi od 60-75% kalorii spalanych każdego dnia.


Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest Twoje zapotrzebowanie, zajrzyj na portal


https://potreningu.pl/calculators?fbclid=IwAR3ogVQqkaX7ehNSsCWWf_627JNVChQILEMFfqi8gKvEX0buy_p1gresGNI


tam znajdziesz automatyczne kalkulatory poziomu przemiany materii (BMR). Dzięki temu możesz dokładnie policzyć ile kalorii powinnaś spożywać w ciągu dnia, aby organizm był w pełni sił i zdrowia. Liczenie kalorii jest ważne, ale należy również pamiętać, aby wybierać zdrowe i pełnowartościowe produkty, aby dostarczyć potrzebnych nam witamin i minerałów. Zwłaszcza jeśli się odchudzasz, spożycie kalorii powinno być zdecydowanie mniejsze. Staraj się wybierać produkty o większej wartości odżywczej i bardziej sycące. Dzięki temu nie będziesz odczuwała tak dużego głodu.


Podsumowanie


Warto sprawdzić swoje zapotrzebowanie, warto też liczyć spożywane kalorie. Wtedy odchudzanie sprowadzasz do prostej matematyki, stosując dietę, nie działasz po omacku, nie ma ryzyka nadmiaru lub niedojadania. Odchudzanie następuje w sposób płynny, a Ty masz nad tym pełną kontrolę. Jeśli redukcja następuje zbyt wolno, odejmij 200-300 kcal w skali doby. Jeśli waga spada zbyt szybko, a Ty czujesz się głodna, dodaj odrobinę kalorii. Kontrolę nad kaloriami zapewni Ci dziennik żywieniowy, który znajdziesz również w serwisie potreningu.pl


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni