Masz ochotę na przekąskę? Wybierz orzechy!Orzeszki - pyszna chrupiąca przekąska, niekiedy potwornie uzależniająca. Z pewnością wiesz jak ciężko jest kontrolować apetyt, kiedy Twoja ręka sama podąża w stronę miski z orzeszkami podczas seansu filmowego. Wyśmienity smak to jedno, ale czy wiesz jakie korzyści zdrowotne niosą ze sobą orzechy?


Wpływ orzechów na zdrowie


Badania wykazały, że orzechy są świetną przekąską dla zdrowia serca co wiąże się z niższym ryzykiem występowania chorób sercowo - naczyniowych. Orzechy mogą również chronić przed innymi problemami zdrowotnymi, w tym cukrzycą typu 2, rakiem, zwyrodnieniową chorobą układu nerwowego i chorobami płuc. Co ciekawe, spożycie niewielkiej ilości orzechów, bo już zaledwie 10 gramów wiąże się z niższą śmiertelnością.


Wiele badań sugeruje również, że orzechy są odżywczą i zdrową przekąską w przeciwieństwie do wysoko przetworzonych chipsów ziemniaczanych, paluszków czy popcornu, który ma niewielką wartość odżywczą. Orzechy są bogatym źródłem zdrowych tłuszczy omega-3 i dobrym źródłem błonnika.


Niewielu z Nas wie, że orzechy są świetnym źródłem polifenoli, które redukują stany zapalne. Największą zawartość polifenoli ze wszystkich orzechów, mają orzechy włoskie. Oprócz zasobności w polifenole orzechy włoskie zawierają spore ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które również działają przeciwzapalnie.


Nie skupiaj się jednak na jednym rodzaju orzechów. Próbuj wszystkich. Każdy rodzaj orzecha posiada swoje unikalne właściwości zdrowotne. Przykładowo, migdały posiadają sporą zawartość witaminy E oraz wapnia, a orzechy brazylijskie są źródłem selenu. Pistacje wyróżniają się spośród reszty orzechów swoją nieco niższą zawartością kalorii. Pistacje są bogatym źródłem cennego aminokwasu zwanego argininą, która poprawia funkcję naczyń krwionośnych.


Wzbogać swoją dietę w orzechy


Jeśli nie masz w zwyczaju przekąsić między posiłkami, wprowadź orzechy do głównych posiłków jako dodatek. Posiłek stanie się bardziej pełnowartościowy i uatrakcyjni smak. Orzechy można dodać do wielu potraw wytrawnych takich jak mięsa czy sałatki lub do deserów czy posiłków na słodko takich jak poranna owsianka czy porcja płatków jaglanych z owocami i odżywką białkową.


Podsumowanie


Niepodważalnym faktem jest, że orzechy niosą wiele korzyści dla Naszego zdrowia, ale pamiętajmy, że są również wysoko kaloryczną przekąską. Aby uzyskać korzyści płynące z właściwości orzechów wystarczy zaledwie mała garstka. Zalecana dzienna ilość to ok 30g orzechów. Taką ilość bez problemu wkomponujesz w swój bilans kaloryczny.


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni