Nastał czas, kiedy mamy wielu zwolenników jak i przeciwników działania aminokwasów BCAA. Poniżej wyjaśnię jednak, dlaczego warto suplementować te aminokwasy.
Czym jest BCAA?
Aminokwasy rozgałęzione, których ludzki organizm nie jest wstanie wyprodukować samodzielnie. BCAA otrzymywane są z takich źródeł pokarmowych jak: mięso, nabiał, rośliny strączkowe. Nie ma to jednak większego znaczenia z jakiego źródła są one pozyskane, ponieważ w suplemencie diety, mamy wolną formę aminokwasu. Skupmy się jednak na tym czym jest BCAA i w jaki sposób ma nam pomóc. W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna, walina, które wykazują wiele działań w naszym organizmie w zależności od stężenia i dawki. Suplementy występujące w różnych stosunkach np. 2:1:1, 4:1:1 a nawet 8:1:1. Jest to stosunek leucyny do pozostałych dwóch aminokwasów zawartych w BCAA.
BCAA jest jednym z najpopularniejszych suplementów na rynku. Stosowany w różnych dyscyplinach sportowych.
Właściwości aminokwasów zawartych w BCAA:
Leucyna
- posiada silne działanie antykataboliczne
- Pomaga chronić tkankę mięśniową przed jej rozpadem w trakcie długotrwałej redukcji. Kiedy organizm zużywa zmagazynowane zasoby energii, maleją nie tylko zapasy komórek tłuszczowych, ale również mięśniowych.
- Chroni organizm przed kortyzolem (hormonem stresu).
- Odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Izoleucyna
- Wspomaga gojenie komórek mięśniowych oraz ran.
- Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz syntezy białek mięśniowych.
- Stanowi część suplementu BCAA.
Walina
- Odpowiedzialna jest za proces wytwarzania energii.
Aminokwas niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego.
Uczucie mniejszego zmęczenia podczas treningu
Stosowanie suplementacji BCAA pozwala na wykonywanie dłuższego treningu, ponieważ świetnie wpływa na funkcje układu nerwowego. Aminokwasy opóźniają odczucie zmęczenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie pracować dłużej.
Chroni mięśnie w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej
BCAA najczęściej znane jest wszystkim z tego, że chroni tkankę mięśniową przed katabolizmem. Podczas ujemnego bilansu kalorycznego, dużo łatwiej jest sprowokować pobieranie aminokwasów z białek mięśniowych, dlatego BCAA ma nam pomóc utrzymać ilość energii na takim poziomie, który będzie blokował ten proces. Dzięki spożywaniu BCAA przed wysiłkiem, aminokwasy będą wykorzystywane na potrzeby naszego metabolizmu podczas trwania wysiłku fizycznego.
Zmniejsza uczucie „zakwasów” - bólu mięśniowego po wysiłku
Działanie BCAA, które możemy odczuć “na skórze” jest to mniejsza bolesność mięśniowa. Po intensywnym, ciężkim treningu siłowym czy bieganiu, dochodzi do pojawiających się boleści mięśniowych, najczęściej jest po upływie 24-48 godzin od zakończenia wysiłku fizycznego. Stosowanie aminokwasów rozgałęzionych zmniejsza uczucie tzw. „zakwasów”. Jeśli miewasz często tego typu bóle mięśniowe, warto stosować BCAA okołotreningowo. Tempo regeneracji będzie zdecydowanie szybsze, a bolesność mięśni będzie zdecydowanie mniejsza.
Jak dawkować BCAA?
Najlepszym okresem spożywania aminokwasów rozgałęzionych będzie czas przed lub w trakcie treningu siłowego. Dawka na porcje powinna wynosić ok 5-15g czystych aminokwasów w zależności od długości oraz intensywności treningu. W ofercie naszego sklepu znajdziecie wiele smaków
BCAA występujących w formie sproszkowanej, BCAA w formie
shota oraz BCAA w formie
drinka w puszce! :)
Inez Gorońska
Team FitWomen