Brak snu zwiększa ryzyko przybrania na wadze

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że sen jest bardzo ważny dla odpowiedniej regeneracji całego organizmu. Wiele osób ma jednak spory problem, aby spać zalecaną dla zdrowia ilość godzin. Związane jest to z intensywnym trybem życia oraz coraz częstszymi problemami z zasypianiem. Zalecana ilość godzin snu dla osób aktywnych to od 7-9h na dobę. Jakie są oznaki niewystarczającej ilości snu? Przede wszystkim nasilone zmęczenie. Odpoczynek podczas snu sprawia, że stajesz się bardziej produktywny w ciągu dnia. Nawarstwione zmęczenie ma podobne objawy jak spożycie zbyt dużej ilości alkoholu. Senność wpływa na czas reakcji i koordynację ruchową. Nasilone zmęczenie organizmu oraz nieodpowiedni sen zwiększają także ryzyko przybrania na wadze. Czy zastanawiałaś się kiedyś co jeszcze dzieje się, gdy śpisz zbyt mało?

Im mniej śpisz, tym więcej jesz

Zostało udowodnione, że brak snu skutkuje, częstszym podjadaniem oraz spożywaniem większej ilości kalorii. Chroniczne zmęczenie i niewyspanie powodują, że nasze menu bywa mniej ambitne, mniej urozmaicone i częściej sięgamy po gotowe produkty, w tym fast foody i słodycze. Przekąski same w sobie niekoniecznie muszą prowadzić do przyrostu masy ciała. Częstotliwość posiłków oraz czas w jakim go spożywamy nie wpływa na masę naszego ciała, ale największy wpływ na wzrost wagi ma to co jemy na przekąskę. Twoje ciało reaguje inaczej na paczkę chipsów niż na miskę brokułów czy innych zdrowych warzyw i owoców.

Zamień chipsy na owoce

Podjadanie w ciągu dnia owoców lub warzyw ma pozytywny wpływ i posiada wiele zalet. Jedną z nich jest duża gęstość odżywcza, niska kaloryka, duża objętość oraz gęsta zawartość składników odżywczych. Jedzenie umiarkowanej ilości owoców i większej ilości warzyw jest idealnym sposobem na zaspokojenie głodu w ciągu dnia, a dodatkowo nie przyczynia się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Niestety problem polega na tym, że człowiek będąc zmęczonym szuka przekąsek o wyższej zawartości tłuszczu i cukru…

Hormony, które odpowiadają za Twój głód

Wiemy już, że śpiąc mniej, spożywamy więcej kalorii. Jednak warto wspomnieć, że długotrwały brak snu prowadzi do rozregulowania dwóch ważnych hormonów odpowiedzialnych za apetyt. Mowa o leptynie i grelinie. W stanach niedoboru snu i zmęczenia następuje wzrost poziomu greliny i obniżenie poziomu leptyny. Grelina jest hormonem wytwarzanym przez komórki w wyściółce żołądka, co zwiększa apetyt. W odpowiedzi na greliną, Twój żołądek „dopomina się o napełnienie go”. Leptyna jest wytwarzana przez komórki tłuszczowe. Kiedy poziom leptyny się podnosi, organizm sygnalizuje że ilość zapasów tłuszczowych jest wystarczająco wysoko. W przypadku braku snu rozregulowane hormony, zwiększają pobudzenie głodu, co może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.

Ludzie prowadzący stresujące życie, doświadczają także zaburzenia innych hormonów. Kortyzol, czyli hormon stresu również może powodować zwiększenie apetytu. Zatem stres związany z brakiem snu, może prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Podsumowanie

Zadbaj o odpowiednią ilość snu, nie mniej niż 7 godzin na dobę. Prawidłowy sen zapobiega spadkom energii w ciągu dnia, zwiększa produktywność oraz pozwala na pełną regenerację. Zmęczony organizm szuka energii w pożywieniu, dlatego bardzo często łapiesz za szybkie, wysokokaloryczne przekąski, które zwiększają masę Twojego ciała. Ponadto, jeśli jesteś zmęczona i nie śpisz odpowiednio długo, nie masz ochoty, ani siły aby trenować. Często nacisk kładziemy na ćwiczenia fizyczne i odżywianie, a zapominamy o równie ważnej regeneracji.

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni