Większość osób z nadwagą jest świadoma przyczyny wzrostu swojej wagi. W większości przypadków przyczyną jest nadmierna ilość kalorii, podjadanie, słodycze i słodzone napoje. Nic nie dzieje się przypadkiem, a dodatkowe kilogramy z pewnością nie pochodzą z powietrza. Tylko w niewielkiej liczbie przypadków, oszacowanie przyczyny wzrostu wagi nie jest związane z nadmiarem spożywanych kalorii.
Starzenie się ma wpływ na przyrost tkanki tłuszczowej.
Niestety w momencie starzenia się nasz metabolizm zwalnia. Taka jest kolej rzeczy. W przypadku wolniejszego metabolizmu, organizm człowieka spala mniej kalorii, a cały ich nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, przez co waga ciała zaczyna wzrastać. Jeśli masz powyżej czterdzieści lat i posiadasz problemy ze swoją wagą, a nie jesteś osobą aktywną, warto takową aktywność wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Niezbędne będzie też przyjrzenie się swojemu odżywianiu.
Rzucenie palenia
Jeśli rzuciłaś palenie, prawdopodobnie przedłużyłaś sobie życie. Często w momencie rzucenia palenia, pojawia się zwiększone łaknienie, które może skutkować wzrostem wagi. Jeśli stanowi to dla Ciebie spory problem, warto ćwiczyć samokontrolę i wybierać mniej kaloryczne przekąski oraz zmniejszyć częstotliwość jedzenia. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nawet osoby, które nie podjadają między posiłkami i nie spożywają więcej pokarmu po rzuceniu palenia, mogą przybierać na wadze. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna posiada również działanie przyspieszające metabolizm. W momencie jej odstawienia, metabolizm normuje się, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na kalorie. Aby ratować sytuację w tym momencie powinnaś jeść nieco mniej lub włączyć więcej aktywności fizycznej.
Zespół policystycznych jajników (PCOS)
PCOS wiąże się z powstawaniem wielu małych torbieli na jajnikach i idzie w parze z istotnymi nierównościami hormonalnymi. Niestety PCOS jest coraz to bardziej powszechnym problemem u kobiet w wieku rozrodczym. Ok. 10% populacji kobiet w wieku od 12-45 lat, cierpi na tę chorobę, chociaż u wielu kobiet jest ona nierozpoznana. W przypadku PCOS bardzo często występują nieregularne miesiączki, przerywany trądzik, zwiększone owłosienie. Jeśli cierpisz na PCOS, zła wiadomość jest taka, że niestety będzie Ci trudniej nie przybierać na wadze. Kolejny raz rozwiązaniem będzie przemyślana i dobrze zaplanowana dieta.
Stres
Nie od dziś wiemy, że stres nie wpływa pozytywnie na nasz wygląd. Kiedy Twoje ciało jest zestresowane, organizm zaczyna wytwarzać kortyzol - hormon stresu, co jest normalną reakcją organizmu. U części osób, kortyzol może zwiększać łaknienie i wpływać niekorzystnie na inne hormony. Wiele osób „zajada stres”, spożywając większą ilość jedzenia zapewniając sobie „komfort”, aby poprawić swój nastrój tym samym zwalczając niepokój. W tym wypadku warto wprowadzić aktywność fizyczną. Trening stymuluje wytwarzanie endorfin, które naturalnie poprawiają nam nastrój.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy, występuje w momencie, gdy gruczoł zwany tarczycą, przestaje wytwarzać prawidłową ilość hormonów. Ma to zasadniczy wpływ na przemianę materii i może powodować nagły przyrost wagi. Niedoczynność tarczycy może również objawiać się problemami związanymi z układem trawiennym, mogą pojawiać się takie objawy jak zimne dłonie i stopy oraz przewlekłe zmęczenie. Jeśli zauważyłaś u siebie tego typu zmiany, warto udać się do swojego lekarza na kontrolne badania krwi, aby wykluczyć problemy związane z niedoczynnością tarczycy.
Sen i regeneracja
Zaniedbana regeneracja i nieodpowiednia ilość snu przez dłuższy czas, może prowadzić do rozregulowania pracy hormonów. Zaburzenia hormonalne, są oprócz nadmiaru pożywienia, główną przyczyną przyrostu masy ciała. W momencie zmęczenia organizm szuka paliwa, dlatego chętnie sięgamy po wszelkiego rodzaju przekąski, które dostarczą nam nadmiaru „szybkiej” energii.
Podsumowanie
Nie oszukujmy się. W większości przypadków, przyczyną nadwagi jest nadmiar spożywanych kalorii, czyli przejadanie się i brak kontroli nad swoimi zachciankami. Jeśli w swojej ocenie jadasz niewiele, a Twoja waga rośnie sprawdź, czy przyczyną nie jest któraś z opisanych sytuacji. W przypadku wątpliwości, zawsze warto porozmawiać na ten temat z dietetykiem lub lekarzem.
Inez Gorońska
Team FitWomen