Dla niektórych z nas skurcze mięśni nóg, szczególnie łydek, to nieprzyjemna codzienność. W większości przypadków skurcz taki trwa od kilku sekund do kilku minut, a potem samoistnie ustępuje.
Kiedy już pojawił się skurcz mięśni łydki, to jedyne o czym marzymy, to żeby jak najszybciej zniknął. Taki mięsień można rozciągać, rozmasować lub nałożyć gorący czy zimny kompres na dotknięty obszar. Istnieją leki, które mają za zadanie pomagać przy skurczach, ale lekarze zwykle ich nie zalecają, ponieważ jest mało dowodów na ich skuteczność. Częściej zalecana jest suplementacja magnezem, potasem, witaminą B12, lub multiwitaminy.
Jakie są przyczyny pojawienia się skurczy?
Według niektórych badaczy część przyczyn skurczy nie jest znana, ale większość tzw. wyzwalaczy to nadmierne ćwiczenia, ciąża, odwodnienie, niektóre leki. W niektórych przypadkach skurcze są objawem różnych chorób, m.in. stanu neurologicznego, takiego jak choroba neuronu ruchowego, infekcji takiej jak tężec, chorób wątroby itp. Skurcze mięśni mogą być także spowodowane spożywaniem toksyn, tj. ołów lub rtęć.
Kto jest najbardziej narażony na skurcze nóg?
Tak naprawdę to mogą one dotknąć każdego, ale szczególnie narażone są osoby z nadwagą lub otyłością, sportowcy, osoby przyjmujące określone leki, osoby starsze, a także kobiety w ciąży.
Czy skurcze powinny nas niepokoić?
Jeżeli skurcze mięśni występują w wyniku ćwiczeń czy długiego stania, to nasz organizm potrzebuje po prostu odpoczynku. Skurcze wówczas ustąpią samoistnie. Zdarza się jednak, że pojawiają się one notorycznie, co wpływa na jakość snu i codziennego funkcjonowania danej osoby. Takie częste skurcze nie są dla nas jakimś szczególnym zagrożeniem, ale mogą doprowadzić do pogorszenia jakości naszego życia. Ciągły dyskomfort to duży stres dla naszego organizmu.
Ważne jest, aby się obserwować. Kiedy podczas skurczów obserwujemy obrzęk, przebarwienia skóry i inne niepokojące objawy, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby.
Zapobieganie
Przyczyny skurczy mogą być różne. Czasami problem jest niewielki, ale zdarza się, że konieczne jest wezwanie pomocy medycznej. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną Twoich dolegliwości może być na przykład zakrzepica żył głębokich, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Z kolei w przypadku łagodnych skurczów pilnuj odpowiedniego nawodnienia i zdrowej diety. Z pewnością pomoże Ci to zminimalizować dolegliwości.
Wskazówki do diety
Wiele osób uważa, że przyjmowanie magnezu może pomóc zapobiegać skurczom. Jest to dobry wybór pod warunkiem zakupu preparatu u sprawdzonego producenta. Warto jednak pamiętać, że suplementy to nie jedyna opcja. Do wyboru mamy szereg produktów naturalnych bogatych w magnez. Są to m.in. migdały, szpinak, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, mleko sojowe, czarna fasola, edamame, pieczone ziemniaki ze skórką, ugotowany brązowy ryż, jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu.
Podsumowanie
Skurcze nóg to dolegliwość, która mogą wystąpić u każdego. Osoby bardziej podatne to młodzi trenujący ludzie, kobiety w ciąży i osoby starsze. Większość skurczów ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie po paru minutach. Jeżeli jednak pojawiają się u Ciebie zbyt często, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.