Czy mogę trenować w trakcie miesiączki?

W trakcie trwania okresu z pewnością zauważasz, że często brakuje Ci siły i motywacji. Twoje treningi są lżejsze, brakuje Ci energii, jesteś ospała i masz zdecydowanie większy apetyt na jedzenie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ Twój cykl menstruacyjny decyduje o wielu czynnikach związanych z treningiem oraz ma wpływ na tempo metaboliczne i siłę. Aby szerzej wytłumaczyć Ci wpływ cyklu hormonalnego na samopoczucie i trening rozszerzę bardziej temat niżej. Z pewnością wiesz że w trakcie miesiąca, kobieta przechodzi przez kilka faz.

Faza pęcherzykowa.

Trwa ona od pierwszego dnia okresu do dnia owulacji. W tym czasie pęcherzyki w jajnikach dojrzewają. Pierwsze 5 dni tego etapu składa się na fazę miesiączkową czyli dni krwawienia. W pierwszym dniu miesiączki estrogen jest na najniższym poziomie. Następnie zwiększa się, aby stymulować wzrost pęcherzyków. Przysadka wydziela hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). FSH inicjuje wzrost pęcherzyków, a LH wywołuje owulację i wydzielanie progesteronu. Faza folikularna trwa około 14 dni.

Jajeczkowanie

Dojrzałe jajo jest uwalniane przez jajniki i staje się dostępne do zapłodnienia przez plemniki. Trwa to zaledwie kilka dni. Estrogen i LH są najważniejsze w dniu owulacji. Progesteron zaczyna się zwiększać, a temperatura ciała wzrasta.

Faza lutealna

Faza lutealna trwa od dnia owulacji do dnia rozpoczęcia okresu. Faza lutealna trwa około 14 dni, a następnie cykl rozpoczyna się od nowa, jeśli jajo nie jest zapłodnione.

Faza folikularnej

Podczas fazy folikularnej kobiet posiada wyższy poziom testosteronu i większy potencjał do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły. Jak widzisz w powyższych przedstawionych fazach, Twoje ciało przechodzi wiele zmian w trakcie całego miesiąca. Te zmiany wpływają nie tylko na nasze zdolności reprodukcyjne, ale także na ogólne samopoczucie.

„Miesiączka to nie choroba”

Z pewnością słyszałaś to zdanie kilkukrotnie podczas lekcji wychowania fizycznego w szkole. To może wydawać się sprzeczne z Twoim myśleniem, ale w trakcie okresu menstruacyjnego niekoniecznie Twoje ciało musi domagać się przerwy. Tempo przemiany materii, wrażliwość na insulinę, temperatura ciała powinny być na tym samym poziomie co w normalne dni. Dlatego jeśli czujesz się komfortowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować treningi. Podczas fazy pęcherzykowej warto zaplanować, ciężki, najbardziej intensywny trening siłowy.

W fazie pęcherzykowej, tempo metabolizmu może być nieco niższe niż normalnie, co przekłada się również na Twoje wydatki energetyczne. Jeśli wykorzystasz ten czas odpowiednio na ciężki trening, nie powinno stanowić to żadnego problemu.

W trakcie trwania fazy pęcherzykowej i w dzień owulacji jesteś w stanie wykorzystać maksymalnie swoją siłę, ale warto wiedzieć, że w miarę zbliżania się do owulacji Twoje ciało jest narażone na większe urazy, ze względu wahań hormonalnych. Dlatego warto pamiętać, aby przed każdym intensywnym treningiem należy się rozgrzać. Natomiast, ciężkie treningi powinny przychodzić Ci z jeszcze większą łatwością podczas fazy folikularnej.

 

Inez Gorońska

Team FitWomen 

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni