Czy niedobory witamin i minerałów mogą powodować wzrost wagi?

Oczywiste jest, że przyrost masy ciała wynika ze spożywania zbyt dużej ilości kalorii oraz ograniczonej ilości ruchu fizycznego. Czy wiesz jednak, że przyrost masy ciała może wynikać  także z niedoboru mikroelementów? Mikroelementy odżywcze to witaminy i minerały, które nie dostarczają energii, ale odgrywają ważną rolę w reakcjach chemicznych organizmu, A co za tym idzie - są kluczowe dla funkcjonowania organizmu. Niedobór składników odżywczych może zaburzać funkcjonowanie układu odpornościowego, metabolizm, funkcje mózgu i wiele innych.

waga a witaminy i minerały

Spożywanie przetworzonej żywności oraz niektórych leków często przyczynia się do deficytu mikroelementów w diecie. Niektóre z bardziej powszechnych niedoborów mikroelementów obejmują witaminę D, witaminę A, wapń, potas, żelazo, witaminę B12 i magnez.

Czy niedobory mikroelementów mogą powodować przyrost masy ciała?

Badanie naukowe wykazało, że niedobór mikroelementów zwiększa szanse na otyłość o ponad 50%. Niedobór jednego lub więcej mikroelementów może powodować wzmożony głód oraz zmianę metabolizmu energetycznego, która spowalnia przemianę materii i powoduje zmęczenie. Niedobory jodu bezpośrednio przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu poprzez zmniejszenie czynności tarczycy, co może zmieniać metabolizm insuliny i wpływać na hormony apetytu.

Skąd uzyskamy niezbędne mikroelementy?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie mikroelementów jest spożywanie różnorodnych warzyw i owoców, ale także orzechów, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów oraz produktów bogatych w białko. Jeśli jednak masz problem z dostarczeniem naturalnych witamin i minerałów, sięgnij po suplementy.

Autor: Amanda Starek

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni