Czy zła postawa może wpływać na zdrowie i samopoczucie?

Od dziecka wmawia się nam, żeby siedzieć prosto, ponieważ garbienie się źle wpływa na nasz wygląd, ale także na nasze zdrowie. Decydując się na pracę siedzącą lub wielogodzinne siedzenie przed telewizorem, trudno pamiętać, aby siedzieć prosto. 

Prawidłowa lub neutralna postawa to pozycja, w której mięśnie, tkanki, stawy i więzadła są minimalnie obciążone, przez co zapewniają organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) dostosowuje układ mięśniowo-szkieletowy do najczęściej wykonywanych pozycji i ruchów. Ciągłe przebywanie w tej samej pozycji powoduje, że niektóre partie mięśni są stale przykurczone, podczas gdy inne są nadmiernie rozciągane.

Siedząc w złej pozycji kilka godzin dziennie przyzwyczajamy ciało do złej postawy, która przyczynia się do wielu dysfunkcji. Oto kilka z nich.

zła postawa ciała

Bóle

Garbienie się spowodowane wielogodzinnym siedzeniem w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do napięć i bólu szyi, pleców, ale także innych partii ciała. Zła postawa wpływa na układ kostny, który może uciskać na nerwy i powodować bóle w innych partiach ciała.

Gorsze krążenie

Siedząc przez kilka godzin ze skrzyżowanymi lub podwiniętymi nogami, odcinamy przepływ płynów, co zwiększa ciśnienie i może powodować pajączki, a nawet żylaki.

Ograniczone funkcjonowanie płuc

Zła postawa wpływa na ilość powietrza wdychanego do płuc. Ciągłe garbienie się negatywnie wpływa na funkcjonowanie płuc, co może przyczyniać się do niedotleniania mózgu, serca oraz innych narządów.

Niedotlenienie organizmu może prowadzić do duszności, słabych funkcji poznawczych, a także do chorób serca.

Gorsze trawienie

Garbiąc się, ściskamy narządy jamy brzusznej, co może utrudniać trawienie. Nieprawidłowe trawienie pokarmów może prowadzić do niedoboru składników odżywczych oraz do zaparć.

Stres

Zła postawa może przyczyniać się do fizycznego i psychicznego stresu. Badania wykazały, że osoby o złej postawie miały niższy poziom testosteronu i wyższy poziom kortyzolu, co negatywnie wpływało na poziom stresu oraz samoocenę. Zła postawa może powodować fizyczny stres dla twojego ciała, który powoduje ból i dyskomfort.

Podsumowanie

Staraj się wypracować nawyk prostego siedzenia w ciągu dnia i pamiętaj o ruchu! Dobrze jest co godzinę poruszać się przez kilka minut, a jeżeli to możliwe, robić aktywne przerwy w ciągu dnia pracy.

Spacery, bieganie, joga czy inny rodzaj ruchu dobrze wpływają na zdrowie kręgosłupa oraz na funkcjonowanie narządów. 

Autor: Amanda Starek

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni