Czym są ćwiczenia równoważne i dlaczego warto wprowadzić je do swojego treningu?

Równowaga - obok siły, wytrzymałości i elastyczności - jest jednym z kluczowych elementów naszej sprawności. Podczas ćwiczeń równoważnych pracujemy nie tylko na mięśniach stabilizujących, ale również poprawiamy naszą koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia na równowagę usprawniają układ mięśniowo-szkieletowy naszego organizmu oraz propriocepcję. 

ćwiczenia równoważne

Co daje wprowadzenie ćwiczeń równoważnych?

1. Poprawia świadomość ciała

Świadomość ciała, inaczej propriocepcja, to zmysł orientacji ułożenia naszego ciała w przestrzeni. Receptory propriocepcji ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Trening równoważny poprawia świadomość ciała oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji.

2. Usprawnia koordynację

Równowaga wymaga pracy i zaangażowania całego ciała. Praca nad koordynacją podczas treningu równoważnego przełoży się na koordynację w życiu codziennym i usprawni Twoje funkcjonowanie, zwłaszcza w sporcie.

3. Wzmacnia stabilność stawów

Trening równoważny poprawia stabilizację stawów, co chroni przed urazami, w tym przed zwichnięciami i skręceniami kostek, kolan, barków czy nadgarstków.

4. Poprawia czas reakcji 

Trening równoważny może poprawić  czas naszej reakcji, co przydaje się zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym, pozwalając uniknąć upadków i poślizgnięć.

Jakie ćwiczenia warto polecić?

Istnieje wiele sposobów wykonywania ćwiczeń równoważnych, można trenować ze sprzętem lub bez niego.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wypróbuj poniższe ćwiczenia i formy aktywności:

  1. Stanie na jednej nodze - spróbuj na początek utrzymać się 10 sekund  na każdej nodze
  2. Ćwiczenia na piłce sensorycznej - stanie na jednej nodze, przysiady, deska
  3. Chodzenie po linii/linie - stawiając równo stopę za stopą przez około 20 kroków
  4. Jogę
  5. Tai Chi

Równowaga, choć nie przynosi żadnych korzyści wizualnych, jest jedną z kluczowych umiejętności usprawniających nasze codzienne funkcjonowanie. Niestety wraz z wiekiem tracimy równowagę, dlatego ważne jest, aby nad nią pracować całe życie.

Źródło: bodyinbalancerehab.com/blog/balancetraining~844.html

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni