Czym są ćwiczenia równoważne i dlaczego warto wprowadzić je do swojego treningu?
Równowaga - obok siły, wytrzymałości i elastyczności - jest jednym z kluczowych elementów naszej sprawności. Podczas ćwiczeń równoważnych pracujemy nie tylko na mięśniach stabilizujących, ale również poprawiamy naszą koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia na równowagę usprawniają układ mięśniowo-szkieletowy naszego organizmu oraz propriocepcję.
Co daje wprowadzenie ćwiczeń równoważnych?
1. Poprawia świadomość ciała
Świadomość ciała, inaczej propriocepcja, to zmysł orientacji ułożenia naszego ciała w przestrzeni. Receptory propriocepcji ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Trening równoważny poprawia świadomość ciała oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji.
2. Usprawnia koordynację
Równowaga wymaga pracy i zaangażowania całego ciała. Praca nad koordynacją podczas treningu równoważnego przełoży się na koordynację w życiu codziennym i usprawni Twoje funkcjonowanie, zwłaszcza w sporcie.
3. Wzmacnia stabilność stawów
Trening równoważny poprawia stabilizację stawów, co chroni przed urazami, w tym przed zwichnięciami i skręceniami kostek, kolan, barków czy nadgarstków.
4. Poprawia czas reakcji
Trening równoważny może poprawić czas naszej reakcji, co przydaje się zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym, pozwalając uniknąć upadków i poślizgnięć.
Jakie ćwiczenia warto polecić?
Istnieje wiele sposobów wykonywania ćwiczeń równoważnych, można trenować ze sprzętem lub bez niego.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wypróbuj poniższe ćwiczenia i formy aktywności:
- Stanie na jednej nodze - spróbuj na początek utrzymać się 10 sekund na każdej nodze
- Ćwiczenia na piłce sensorycznej - stanie na jednej nodze, przysiady, deska
- Chodzenie po linii/linie - stawiając równo stopę za stopą przez około 20 kroków
- Jogę
- Tai Chi
Równowaga, choć nie przynosi żadnych korzyści wizualnych, jest jedną z kluczowych umiejętności usprawniających nasze codzienne funkcjonowanie. Niestety wraz z wiekiem tracimy równowagę, dlatego ważne jest, aby nad nią pracować całe życie.
Źródło: bodyinbalancerehab.com/blog/balancetraining~844.html
DODANO:
17/06/2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://fitwomen.pl/images/g/mincwc23321_637595673668133267.jpg
SFD