Często słyszymy o prozdrowotnych właściwościach zielonej i białej herbaty. Obie herbaty są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają stres oksydacyjny. Aby czerpać z nich korzyści, należy je spożywać regularnie, a najlepiej codziennie.
Przeciwutleniacze w herbacie
Zielona herbata zawiera wiele bioaktywnych związków, nazywanych katechinami, a najpopularniejszy z nich to ECGC, który jest wielokrotnie silniejszym przeciwutleniaczem niż np. witamina C. Katechiny w zielonej herbacie wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Niektóre badania sugerują również, że katechiny poprawiają wrażliwość na insulinę i zwiększają redukcje tkanki tłuszczowej. Aby katechiny mogły dotrzeć do komórek i spełniać swoją rolę, muszą się odpowiednio wchłonąć. Kiedy najczęściej pijesz zieloną herbatę? Na pusty żołądek? Czy może raczej w trakcie spożywania posiłku? Opierając się na badaniach, wiemy, że ECGC pochodzące z zielonej herbaty wchłania się zdecydowanie lepiej w przypadku braku pokarmu w żołądku.
Zielona herbata z cytryną?
Wiemy też, że witamina C zwiększa biodostępność katechin w herbacie. Dodanie soku z cytryny poprawia biodostępność katechiny z zielonej herbaty pięciokrotnie! Jeśli na co dzień spożywasz herbatę z cytryną, to w przypadku zielonej herbaty niesie to ze sobą dodatkowe korzyści. Sok z cytryny okazał się najlepszy w badaniu do stabilizacji katechin, a następnie sok z pomarańczy, limonki i grejpfruta.
Którą herbatę wybrać?
Czarna herbata poprzez proces fermentacji traci większość katechin, ale zyskuje dzięki temu procesowi związki zwane teaflawinami, których niefermentowane herbaty nie posiadają. Teaflawiny wykazują także korzyści prozdrowotne, jeśli jednak szukasz przeciwutleniaczy, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zielona jak i biała herbata.
Zielona herbata i spalanie tkanki tłuszczowej
Zielona herbata zwiększa również utlenianie tłuszczu podczas ćwiczeń. Problem rozpoczyna się w ilości jaką należy spożyć zieloną herbatę, aby uzyskać zamierzony efekt. Według badań największą utratę tkanki tłuszczowej zanotowano przy stosowaniu powyżej 300 mg ECGC dziennie, czyli ok 6 filiżanek wywaru zielonej herbaty. Oczywiście dostarczenie tak dużej ilości z tego źródła nie jest proste. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy takie jakie np. Green Tea ALLNUTRITION, które w swoim składzie zawierają aż 1000 mg ekstraktu z liści zielonej herbaty.
Tłumienie apetytu
Katechiny zawarte w zielonej herbacie zwiększają aktywność współczulnego układu nerwowego co pomaga tłumić apetyt, dzięki temu mniej odczuwamy głód. Dlatego picie zielonej herbaty może pomóc w utracie tłuszczu poprzez zmniejszenie spożycia kalorii.
Podsumowanie
Zamiast słodzonych, niezdrowych napoi wprowadź do swojej diety zieloną herbatę z cytryną, z pewnością przyniesie Ci ona wyłącznie korzyści. Pamiętajmy jednak, że sama herbata nie rozwiąże naszych problemów z nadwagą i nadmierną tkanką tłuszczową. Połączenie zielonej herbaty z odpowiednią dietą i wybraną formą aktywności fizycznej, znacząco przybliży nas do celu, jakim jest fit sylwetka.
Źródła:
Dziennik FASEB. Vol. 26 nr. 1 Dodatek 646.4. Kwiecień 2012.
Am J Clin Nutr December 2004. Vol. 80 nie. 6 1558-1564.
Antioxidants 2015, 4, 373-393; doi: 10,3390 / antiox4020373.
Eur Heart J. 2007 May; 28 (10): 1265-6; autor odpowiedzi 1266-7. Epub 2007, 28 kwietnia. Science Daily. "Sok z owoców cytrusowych, witamina C daje siłę działania przeciwutleniaczom z zielonej herbaty"
Mol Nutr Food Res. 2011 czerwca; 55 (6): 844-854. Opublikowano w Internecie 2011 2 maja.
Science Daily. "Krytyczna temperatura i czas mogą wpływać na przeciwutleniacze w herbacie"
Inez Gorońska
Team FitWomen