Dlaczego warto polubić zdrową żywność?

Czy nie byłoby miło, gdyby tak samo jak lody, ciastka i frytki, smakowały nam brokuły kalafior i szpinak? To z pewnością ułatwiłoby utrzymanie zdrowej i pełnowartościowej diety oraz jednoczesną kontrole wagi. Idealnie byłoby, gdybyś mogła zaprogramować swój mózg tak, jak programuje się komputer. Niestety, nie jest to takie proste, ale istnieją sposoby, które pozwalają kontrolować kulinarne zachcianki i nauczyć się nad nimi panować.

Atrakcyjność niezdrowej żywności

Często zastanawiasz się, dlaczego niezdrowa żywność jest tak kusząca. Zacznijmy od tłuszczy. Ten wysokokaloryczny makroskładnik, idealnie komponuje się w parze z węglowodanami, takie połączenie jest dla naszych kubków smakowych, wręcz idealne. Połączenie tłuszczu z cukrem np. czekolada powodują zmiany w chemii mózgu, które wiążą się z przyjemnością i nagrodą. Tak jak wspominałam w poprzednich artykułach, cukier uzależnia, podobnie jak narkotyki i leki. W momentach stresu i przygnębienia nieświadomie szukamy pocieszenia i nagrody, najczęściej natrafiając na zgubne przekąski.

Jeśli jesteś przyzwyczajona do jedzenia kalorycznych potraw o dużej zawartości cukru i tłuszczu, wyeliminowanie ich z dnia na dzień bywa nierealne. Twój organizm jest bardzo przyzwyczajony do smaku cukru, dlatego warto na początku stopniowo zmniejszać ilość cukru w diecie, zastępując go zdrowszymi alternatywami, takimi jak np. pełnoziarniste produkty bez dodatku cukru, owoce i warzywa, zdrowe słodziki (erytrytol, ksylitol).

Jeśli jesteś uzależniona od żywności typu fast food, spróbuj zamówić sałatkę lub kanapki z kurczakiem zamiast burgera z frytkami. Stopniowo zmniejszaj ilość wysoko przetworzonej żywności. Twoje kubki smakowe nabiorą większej wrażliwości na cukier, dzięki temu żywność o niskiej zawartości cukru znów będzie miała intensywniejszy smak.

Stopniowo wprowadzaj zdrowsze produkty do diety.

Zdrową żywność można przyrządzić na wiele różnych sposobów, tak aby była atrakcyjnym daniem. Aby przekwalifikować kubki smakowe i zmniejszyć zapotrzebowanie na pokarmy bogate w cukier, będziesz musiał ograniczyć także słodziki. Nadmiar słodzików oszukuje nasz mózg, kiedy Twoje kubki smakowe wyczuwają słodycz, wytwarzają się preferencje smakowe. Warto jednak zmniejszyć ich ilość, aby nauczyć się doceniać żywność o naturalnym smaku.

Zapewne nie raz słyszałaś powiedzenie, że je się oczami. Aby czerpać jeszcze większą przyjemność ze zdrowego odżywiania, warto jest stworzyć przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłku. Ułóż jedzenie w atrakcyjny sposób na talerzu. Wygląd posiłku ma ogromne znaczenie. Estetycznie ułożone potrawy, wielokolorowe warzywa czy owoce nadają atrakcyjności zdrowym potrawą, dzięki temu Twój mózg kojarzy zdrowe jedzenie z przyjemnością.

Podsumowanie

Eliminacja niezdrowych pokarmów i przekwalifikowanie kubków smakowych, wymaga czasu. Stopniowa rezygnacja z cukru i produktów wysoko przetworzonych, jest łatwiejsza niż ich natychmiastowa, drastyczna eliminacja. Dzięki takiemu schematowi działania, łatwiej będzie wytrwać w postanowieniach, a potrawy typu fast food i słodycze z czasem stracą swój urok.

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni