Dlaczego warto zrezygnować z cukru?Nie od dziś wiemy, że nadmiar cukru szkodzi i jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią. Cukier jest pyszny, wzbogaca smakowitość naszych potraw, ale jest niezdrowy, a dodawany jest niestety prawie do wszystkich produktów spożywczych. Czy wiesz, że prawie jedna czwarta kalorii w diecie przeciętnej amerykańskiej osoby pochodzi z tej substancji? Cukier jest bardzo łatwo dostępnym źródłem energii, ale nie ma żadnych korzystnych wartości odżywczych, o których można by mówić. Przedstawię Ci kilka interesujących faktów na temat cukru i jego wpływu na zdrowie.


Wpływ cukru na wygląd skóry


Nadmiar cukru nie tylko wpływa niekorzystnie na wygląd Twojej sylwetki, ale również na wygląd skóry. Cukier krążący w Twojej krwi, wiążę się z białkami, włóknami kolagenowymi i elastyną, które odpowiadają za utrzymanie jędrnej i młodej skóry. W momencie przywiązania się do tych białek, skóra zmienia swoją strukturę, staje się bardziej podatna na marszczenie i zwiotczenie. Aby uniknąć tego efektu i uchronić skórę przed szybszym starzeniem, staraj się jeść więcej żywności bogatej w przeciwutleniacze. Ograniczaj cukier i wysoko przetworzoną żywność.


Eksperci uważają, że glikacja cukrowa białek zwiększa ryzyko chorób takich jak choroby serca i choroby naczyń krwionośnych, choroby Alzheimera i wielu nowotworów. Dlaczego osoby chorujące na cukrzycę, są bardziej narażone na te schorzenia. Aby zapobiec tym chorobom, postaraj się wyeliminować cukier. Wymień je na owoce i warzywa, które z pewnością dostarczą Ci więcej witamin i minerałów niż niezdrowy rafinowany cukier. Efekty w wyglądzie skóry, sylwetki zaobserwujesz szybciej niż Ci się wydaje.


Cukier uzależnia


Wiemy, że cukier atakuje ośrodki nagrody w mózgu. Cukier podwyższa poziom „dobrego samopoczucia”, ponieważ ma ogromny wpływ na neuroprzekaźnik zwany dopaminą. Cukier uzależnia, ale zerwanie z nałogiem wcale nie należy do najtrudniejszych. Warto ustalić sobie na początek jakiś cel. Może być to obraz własnej sylwetki, który chcielibyśmy osiągnąć poprzez zastosowanie zdrowych zasad żywieniowych. Warto również zobrazować sobie, ile szkód w sylwetce, ciele i skórze wywołuje nadmierna ilość cukru. Najlepszych sposobem na odzwyczajenie od spożywania dużej ilości cukru jest stopniowe zmniejszanie go w diecie. Warto zacząć od zastępowania przetworzonych węglowodanów i cukru rafinowanego, naturalnie słodkimi pokarmami takimi jak np. owoce. Stopniowe zmniejszanie cukru w diecie, może okazać się sukcesem. Z czasem odzwyczaisz się od cukru i zastąpisz go zdrowymi, nieprzetworzonymi produktami. Początki wyeliminowania go z diety, mogą być trudne, a łaknienie słodyczy może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Z czasem stopniowo będziesz traciła ochotę na coś słodkiego. Efektem odstawienia cukru może być lepsze samopoczucie, mniejsze odczucie przymulenia i zmęczenia oraz lepszy wygląd. Nie wahaj się też, wymienić cukier na bezpieczne słodziki, takie jakie ksylitol czy erytrytol. Wbrew często powielanym opiniom wymienione słodziki, nie wpływają niekorzystnie na zdrowie i z pewnością są lepszą alternatywą cukru.


Wyniszczenie układu pokarmowego


Zaburzenia układu pokarmowego są również związane z nadmiernym używaniem cukru. Wyniszcza układ pokarmowy w tym twoje jelita i może prowadzić do wielu schorzeń jak między innymi zespół jelita drażliwego oraz owrzodzenie jelita grubego. Jak powszechnie wiadomo, jelita tworzą drugi mózg naszego organizmu i to od nich wszystko się zaczyna. Obecnie nie ma też wątpliwości, że stan flory bakteryjnej naszych jelit jest odpowiedzialny za samopoczucie. Co zaskakujące zaburzona przez dłuższy czas flora bakteryjna jelit, może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego warto zadbać również o ich zdrowie, ponieważ każda problemy z związane z układem pokarmowym, mogą wywoływać ryzyko wystąpienia nowych schorzeń w innych organach twojego ciała.


Podsumowanie


Podejmij w końcu decyzję, już teraz ponad wszelką wątpliwość, wiesz jak niekorzystnie rafinowany cukier wpływa na Twoje zdrowie. Jeśli nie potrafisz wykluczyć go od zaraz, ograniczaj, zastępuj, znajdź inne źródła upragnionej słodkości. Za tą decyzję organizm odwdzięczy Ci się bardzo szybko.


 


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni