Otyłość dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Według statystyk 38% kobiet i 34 % mężczyzn jest otyłych. Badania pokazują, że kobiety są bardziej narażone na stygmatyzację z powodu nadwagi. Dlatego kobiety mają większą presję na utrzymanie prawidłowej masy ciała niż mężczyźni.
Według innych badań wynika, że mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć z powodu powikłań związanych z otyłością niż kobiety.
Przyjrzyjmy się pewnym różnicom między mężczyznami i kobietami odnośnie postrzegania przez nich nadwagi i diety.
Mężczyźni są mniej skłonni myśleć, że zajadają emocje
Jedną z przyczyn nadwagi jest emocjonalne jedzenie. Większość ludzi uważa, że to problem kobiety, ale emocjonalne jedzenie dotyczy również mężczyzn. Jedno z badań wykazało, że kobiety pod wpływem stresu skłaniają się ku słodyczom, podczas gdy mężczyźni wolą słone przekąski. Czynnikiem wywołującym stres związany z jedzeniem jest kortyzol - hormon stresu.
Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazało, że osoby, które produkują więcej kortyzolu pod wpływem stresu, jedzą więcej przekąsek niż osoby, które produkowały mniej kortyzolu w odpowiedzi na stres. Kortyzol to hormon stresu, który stymuluje apetyt i chęć spożywania pokarmów bogatych w tłuszcze i cukier.
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą obniżyć poziom kortyzolu poprzez relaksujące zajęcia, takie jak spacery, joga czy medytacja.
Mężczyźni są mniej skłonni postrzegać siebie, jako osoby z nadwagą
Kobiety stosunkowo łatwo zauważają u siebie nadwagę i wyrażają chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. U mężczyzn natomiast wygląda to zupełnie inaczej. Mężczyźni rzadziej postrzegają siebie, jako osoby z nadwagą. Badania pokazują, że kobiety częściej niż mężczyźni podejmują kroki w celu utraty wagi, ponieważ mężczyźni nie dopuszczają do siebie myśli, że mają problem z nadwagą.
Mężczyźni i kobiety stosują różne diety
Kiedy przychodzi do diety, kobiety są bardziej skłonne do liczenia kalorii oraz diet roślinnych, a mężczyźni są bardziej skłonni do przyjęcia diety opartej na mięsie, takiej jak wysokotłuszczowa, wysokobiałkowa, ketogeniczna.
W rzeczywistości obie płcie potrzebują zdrowych źródeł chudego białka oraz bogatych w błonnik owoców i warzyw do utraty wagi. Najgorszym sposobem podejścia do utraty wagi jest ograniczenie wielu produktów lub grup żywności. Składnikiem diety, który prawie każdy powinien ograniczyć lub wyeliminować, jest cukier i mocno przetworzone węglowodany.
Kobiety koncentrują się bardziej na utracie wagi, mężczyźni na rzeźbie
Podczas gdy kobiety głośno oznajmiają, że są na diecie, mężczyźni rzadziej przyznają się, że próbują schudnąć, a zamiast tego starają się poprawić kondycję i rzeźbę ciała.
Badania pokazują, że ćwiczenia są kluczem do utraty wagi. Kobiety i mężczyźni, którzy podnoszą ciężary i budują masę mięśniową, poprawiają sposób, w jaki organizm przetwarza glukozę. Trening siłowy jest najważniejszy dla optymalizacji składu ciała. Celem jego jest rzeźba ciała oraz utrata tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest praca z ciężarkami.
Mężczyźni mogą być zmotywowani z powodów medycznych
Kobiety częściej chcą schudnąć, aby poprawić swój wizerunek i poczuć się bardziej atrakcyjnie. U mężczyzn dieta często wiąże się z koniecznością zrzucenia kilogramów w związku z problemami zdrowotnymi, takimi jak podwyższone ciśnienie lub wysoki poziom cukru we krwi.
Podsumowanie
Mężczyźni i kobiety inaczej postrzegają kontrolę wagi. Mężczyźni później niż kobiety decydują się na dietę, ale to oni szybciej tracą na wadze. Podstawy zdrowia i kontrola wagi są takie same dla obu płci. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, odpowiedni sen i radzenie sobie ze stresem są kluczem do osiągnięcia zdrowej masy ciała, niezależnie od płci.
Referencje:
https://cathe.com/5-ways-men-and-women-view-weight-loss-differently/
Autorka: Amanda Starek
Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.