Zjadłaś przed chwilą sporych rozmiarów obiad, a już myślisz o deserze? „Dlaczego jestem znowu głodna, przecież niedawno jadłam…” Nie jest tajemnicą, że przejadanie się i brak aktywności fizycznej prowadzi do otyłości. Ciągłe myślenie o jedzeniu, jedzenie z nudów, czekanie od posiłku do posiłku, podjadanie między posiłkami, to powoduje, że hormony odpowiedzialne za nasz apetyt wymykają się spod kontroli.
Czasami nie jest łatwo stwierdzić jakie są przyczyny odczuwania nieustającego łaknienia. Na uczucie głodu, czy tzw. ssania w żołądku ma wpływ wiele różnych czynników. m.in dieta, aktywność fizyczna, praca, styl życia i wiele innych. Często powodem niekontrolowanego głodu są również czynniki emocjonalne, które napędzają chęci sięgnięcia po małą przekąskę. Jak opanować głód i zapobiec ciągłemu objadaniu się? Niżej przedstawię Ci kilka porad, które mogą Ci w tym pomóc.
Zmień skład swojej diety
Lubisz jeść słodkie śniadanie lub Twoim rytuałem po posiłku jest słodki deser? Przetworzona żywność i żywność bogata w cukier są łatwiej wchłaniane i wywołują szybki wzrost poziomu cukru we krwi i wyrzutu insuliny. Im szybciej wzrasta poziom cukru we krwi, tym szybciej spada w dół. Po spożyciu rafinowanego cukru, dostajesz gwałtowny sygnał w postaci nagłego przypływu energii, ale po upływie kilkudziesięciu minut, możesz odczuć zmęczenie i silny głód. Jeśli tak reaguje Twój organizm, to zastąp rafinowany cukier, pełnymi produktami żywnościowymi oraz dodaj do każdego posiłku źródło białka. Białko trawi się dłużej niż węglowodany i tłuszcz, przez co nie odczuwasz tak dużego głodu po krótkim czasie od spożycia posiłku. Dodaj do swojej diety pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Błonnik opóźnia opróżnianie treści z żołądka, daje większą sytość i wspomaga pracę układu pokarmowego. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od czyszczenia swojej diety.
Pij!
Czy zdarza Ci się zapominać o uregulowaniu płynów w ciągu dnia? Spora część osób w trakcie natłoku pracy zapomina, aby wypić wystarczająco dużo wody. Ważne, aby każdy dzień zaczynać od szklanki wody, która uzupełni nam płyny po długiej nocy. W ciągu dnia staraj się mieć przy sobie butelkę wody. Sięgaj co kilkanaście minut po łyk płynów, a z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Dostarczanie nieco większej ilości płynów pozwoli Ci pokonać głód.
Emocjonalne jedzenie
Niejedna z nas nie je wyłącznie z głodu, ale zajada stres bądź nudę. Znasz to skądś? Emocjonalne podjadanie jest ściśle związane ze stresem. W trudnych, stresujących, momentach lub gdy czujesz się przepracowana, sięgasz po przekąskę, aby poczuć się lepiej i bardziej komfortowo. Życie jest stresujące i momentami trudne, ale nie pozwól, aby jedzenie było Twoim sposobem na pokonywanie trudnych chwil w Twoim życiu. Znajdź inny sposób na odstresowanie. Jeśli masz problem z emocjonalnym podjadaniem, kontroluj dzienny jadłospis. W dzisiejszych czasach technologia jest nam bardzo przydatna. Istnieje wiele pomocniczych aplikacji, które ułatwią Ci utrzymać dzienny bilans kalorii, nie podjadając między posiłkami.
Podsumowanie
Zapanowanie nad apetytem niejednokrotnie bywa wyzwaniem, ale to jego okiełznanie jest receptą na szczupłą sylwetkę. Mimo, że początkowo wydaje się to trudne, to po tygodniu, dwóch zaczynasz radzić sobie z tym z łatwością. Oczywiście kontrola wagi i tłumienie swoich zachcianek nie wszystkim nam przychodzi lekko. Dlatego też, warto wyznaczyć sobie cel, „zobaczyć go”, pokochać i zmierzać do swojej nowej JA.
Inez Gorońska
Team FitWomen