Jakie witaminy i suplementy pomagają w walce z suchą skórą?

Suchość skóry może być spowodowana wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą: odwodnienie, starzenie się, zmiany sezonowe, alergie, niedobory mikroelementów.


W zależności od przyczyny można zastosować różne metody mające na celu poprawienia stanu skóry. Mogą to być różne maści lecznicze czy inne środki nawilżające, picie większej ilości wody, a także przyjmowanie niektórych suplementów.


suplementy sucha skóra


Oto 8 suplementów, które skutecznie wspomagają walkę z suchą skórą.


1. Witamina D


Rozpuszczalna w tłuszczach witamina D ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowotnych, w tym także dla skóry. Keratynocyty to komórki skóry, które stanowią większość zewnętrznej warstwy skóry zwanej naskórkiem. Są to jednocześnie jedyne komórki w Twoim ciele, które mają zdolność "tworzenia" witaminy D z jej prekursora 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) i przekształcenia go w formę, którą Twój organizm może wykorzystać.


Witamina D odgrywa integralną rolę w funkcji bariery skórnej i rozwoju komórek skóry, a także w utrzymaniu układu odpornościowego skóry, który działa jako pierwsza linia obrony przed szkodliwymi patogenami.


Okazuje się też, że zachodzi pewna korelacja między witaminą D a nawilżeniem skóry. Badania wykazały, że osoby które miały niski poziom witaminy D, miały niższą średnią wilgotność skóry, niż uczestnicy którzy mieli właściwy poziom witaminy D. W momencie gdy wprowadzono suplementację witaminą D, zaobserwowano poprawę wilgotności skóry.


ALLNUTRITION D3 2000


W innym  badaniu z udziałem 50 kobiet zaobserwowano, że codzienne stosowanie 600 IU witaminy D prowadzi do znacznej poprawy nawilżenia skóry. 


Niestety, ale w naszej populacji spora część osób ma niedobór witaminy D, dlatego tak ważna jest suplementacja.


2. Kolagen


Stanowi on blisko 75% suchej masy skóry. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów na bazie kolagenu może przynieść szereg korzyści dla skóry, w tym spłycenie zmarszczek i lepsze nawilżenie skóry.


Kobietach, które spożywały 2,5–5 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni, odnotowały poprawę elastyczności i nawilżenia skóry w porównaniu z grupą placebo.


W innym 12-tygodniowym badaniu z udziałem 72 kobiet potwierdzono, że przyjmowanie suplementu zawierającego 2,5 grama peptydów kolagenowych wraz z mieszanką innych składników, takich jak witamina C i cynk, znacznie poprawiło nawilżenie i szorstkość skóry.


Korzystanie z suplementacji kolagenem może być ciekawą opcją do walki z suchą skórą.


Olimp Perfect skin hydro-complex


3. Witamina C


Witamina C działa jako silny przeciwutleniacz chroniący skórę. Jest niezbędna do produkcji kolagenu.


Zwiększenie spożycia witaminy C  może poprawić wiele czynników zdrowotnych skóry, w tym jej nawilżenie.


Przyjmowanie suplementów zawierających witaminę C, a także kolagen, znacznie poprawia nawilżenie skóry.


4. Olej z ryb


Olej  ryb jest dobrze znany ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne i lecznicze.


90-dniowe badanie wykazało, że stosowanie  omega 3, wyraźnie poprawia nawilżenie skóry, redukuje utratę wody i łagodzi swędzenie skóry związane z suchością.


Wykazano również, że ole z ryb zmniejsza stan zapalny skóry i chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, dzięki czemu jest wszechstronnym suplementem przyjaznym dla skóry.


Inne suplementy do pielęgnacji skóry suchej


Oprócz wymienionych powyżej składników odżywczych, suplementacja kilkoma innymi związkami może być skutecznym sposobem na poprawę nawilżenia skóry.


5. Probiotyki


Badanie wykazało, że suplementacja bakteriami Lactobacillus plantarum także poprawiła nawilżenie skóry. Potrzebne są jednak dalsze badania, by jeszcze bardziej zgłębić wpływ probiotyków na nawilżenie skóry.


6. Kwas hialuronowy


Kwas hialuronowy jest często stosowany miejscowo w celu poprawy nawilżenia skóry (szczególnie w kosmetologii). Ale ostatnie badania pokazują, że spożywanie tego związku w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, może znacznie zwiększyć nawilżenie skóry.


7. Aloes


Badanie przeprowadzone na 64 kobietach wykazało, że suplementacja kwasami tłuszczowymi pochodzącymi z aloesu znacznie poprawiła nawilżenie i elastyczność skóry w porównaniu z grupą placebo.


8. Ceramidy


Ceramidy to cząsteczki tłuszczu, które są ważnymi składnikami zdrowej skóry. Niektóre badania wykazały, że suplementacja ceramidami może zwiększyć nawilżenie skóry, co może pomóc w leczeniu suchej skóry.


Podsumowanie


Suchość skóry to dość powszechny problem - raz są to łagodne zmiany, innym razem przewlekłe schorzenia. O ile leczenie powinno się odbywać przy współpracy z lekarzem, to jeśli chodzi o lekkie zmiany, można spróbować suplementacji wyżej wymienionych składników odżywczych.


Źródła:


https://www.karger.com/Article/FullText/485132


https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900716000770?via%3Dihub


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3475231/pdf/nutrients-04-01213.pdf


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6715334/pdf/jcad_12_7_13.pdf


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/pdf/nutrients-11-02494.pdf


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26170708/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27462385/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061538/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26195090/


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4134971/


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25179904/


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871318/


https://www.karger.com/Article/FullText/454718


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20646083/


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/pdf/ijms-19-03059.pdf

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni