Jedzenie, które pomaga zmniejszyć stres i lęki

W ostatnim czasie wszyscy jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na stres i niepokój. Wielu z nas w okresie wzmożonego stresu i lęku sięga po jedzenie, ponieważ jedzenie często powoduje w nas uczucie komfortu i pozwala na chwilę zapomnieć o problemach.


stres kobieta


Chociaż zajadanie stresu samo w sobie nie jest dobre, to  istnieje kilka zdrowych rozwiązań, dzięki którym możesz poczuć się lepiej.


Co jeść i jakich reguł się trzymać?


Oto kilka złotych reguł, których warto się trzymać, żeby lepiej radzić sobie ze stresem:  • zamiast słodkich przekąsek lub napojów wybieraj pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe oraz zdrowe zamienniki cukru,

  • na śniadanie jedz białko, aby utrzymać optymalny poziom glukozy we krwi i mieć energię na pierwszą połowę dnia,

  • ogranicz spożywanie alkoholu i kofeiny. Obydwa pobudzają i mogą powodować zdenerwowanie oraz pogorszyć jakość snu,

  • nawadniaj się, ponieważ odwodnienie może powodować niekorzystne zmiany nastroju.


Według Kliniki Mayo  dieta nie wyleczy Cię z niepokoju, ale są pokarmy, które działają uspokajająco i mogą pomóc Ci złagodzić niepokój:Inne badania pokazują, że ostrygi, orzechy nerkowca, wątroba, wołowina i żółtka jaj są powiązane z obniżeniem lęku.


Czy przetworzona żywność, taka jak hot dogi, kiełbaski czy ciasta, może powodować niepokój po jedzeniu? 


Naukowcy z Londynu odkryli, że dieta złożona z przetworzonej i tłustej żywności zwiększa ryzyko depresji. Badani, którzy jedli głównie smażone potrawy, przetworzone mięso, wysokotłuszczowe produkty mleczne i słodzone desery, podlegali o 58% większemu ryzyku depresji, niż ci którzy jedli zdrowe, nieprzetworzone produkty, takie jak ryby i warzywa. 


Źródło:


https://www.everydayhealth.com/anxiety-pictures/anxiety-foods-that-help-foods-that-hurt-0118.aspx


Autorka: Amanda Starek


Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni