Joga przed treningiem czy po treningu?

Wiele badań naukowych udokumentowało fizyczne i psychiczne korzyści płynące z praktyki jogi. Jeśli jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie, joga pozwoli Ci znaleźć balans oraz poprawi zdolności Twojego ciała, co przyniesie lepsze efekty treningów siłowych. 


Jeżeli już zdecydowałeś się dołączyć jogę do swojej rutyny fitness, teraz pewnie zastanawiasz się, czy lepiej jest wykonywać jogę przed czy po treningu?


Jogę lepiej wykonywać po treningu!


Głównym powodem jest to, że po zajęciach jogi mięśnie i powięź wydłużają się, dotleniają i odpoczywają. To może pogorszyć jakość treningów, jeśli wykonujesz jogę przed treningiem siłowym.


joga


Co daje joga wykonywana po treningu siłowym?


Poprawia regenerację


Joga pomaga zwiększyć przepływ krwi do mięśni, co dostarcza im niezbędnych składników odżywczych i pomaga zregenerować uszkodzone podczas treningu mięśnie i tkanki.


Zapobiega sztywności


Zapewne wiesz, że mięśnie składają się z połączonych ze sobą włókien. Po treningu niektóre mięśnie mogą pozostać skurczone, powodując napięcie i sztywność. Poprzez rozciąganie jesteśmy w stanie wpłynąć na włókna i tym samym zapobiec przykurczom.


Dotlenia


Dostarczenie tlenu do organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga tkankom i mięśniom zregenerować się i rosnąć w czasie odpoczynku. Dobrze zregenerowane ciało będzie silniejsze i bardziej odporne na kontuzje.


Dlaczego lepiej nie wykonywać jogi przed treningiem?


Rozciąganie przed treningiem powoduje wydłużenie mięśni, zmniejszając ich zdolność do kurczenia się i wzrostu. Kurczenie się mięśni sprawia, że stają się silniejsze. Dlatego jeśli rozciągniemy mięśnie przed treningiem, zmniejszymy ich zdolność do kurczenia się i wzrostu, co przełoży się na zmniejszenie efektów treningu siłowego.


Autorka: Amanda Starek


Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni