Który ryż jest najlepszy?

W sportowym gronie osób dbających o zdrowy, aktywny styl życia, dieta odgrywa ogromną rolę. Węglowodany można dostarczyć z różnych źródeł, ale dziś skupimy się na tych najmniej przetworzonych. Ryż - produkt węglowodanowy, mało przetworzony, uwielbiany przez sportowców. Biały, czerwony, brązowy, basmati, jaśminowy, paraboiled itd. Rodzajów ryżu jest wiele, ale który z nich jest najlepszy?

Skupmy się na tych najważniejszych, które są dostępne w naszym kraju.

Ryż biały

Wszystkim Polakom bardzo dobrze znany, jeden z najpopularniejszych gatunków ryżu. Dostępność na rynku jest bardzo dobra i można go dostać praktycznie wszędzie. Niestety tego rodzaju ryż jest nieco gorszej jakości w porównaniu do pozostałych. Ryż biały jest dość mocno przetworzony, kleisty i miękki.

Ryż basmati

Lepszy jakościowo od ryżu białego, pomimo tego samego koloru i podobnego wyglądu, ma zdecydowanie więcej witamin. Jest bardzo delikatny. Posiada charakterystyczny zapach.

Ryż jaśminowy

Wyglądem bardzo przypomina ryż basmati. Delikatny, szybko się gotuje. Idealnie nadaje się do dań na słodko. Posiada specyficzny smak i lekko jaśminowy zapach.

Ryż parboiled

Stosunkowo tani i łatwo dostępny. Po ugotowaniu jest sypki, nie klei się. Najlepiej smakuje na świeżo. Po przechowywaniu w lodówce zaczyna twardnieć.

Ryż czerwony

Mało popularna wersja ryżu. Dostępność na rynku - średnia. Cena - w porównaniu do reszty dość wysoka. Posiada charakterystyczny lekko czerwono/bordowy kolor. Badania potwierdzają, że spożywanie tego rodzaju ryżu działa antynowotworowo oraz redukuje ryzyko chorób serca. Ryż czerwony należy gotować ok 30-40’.

Ryż brązowy

Mało przetworzony, charakteryzuje się dużo niższym indeksem glikemicznym niż ryż biały i posiada zdecydowanie więcej witamin. Dosyć długo się trawi. Ma brązowy kolor oraz charakterystyczny smak. Idealnie komponuje się w daniach mięsnych. Ryż brązowy należy gotować ok 30-40’, po obróbce termicznej jest sypki i lekko twardy.

Ryż czarny

Posiada dużo właściwości prozdrowotnych. Po ugotowaniu jego czarny kolor przechodzi w ciemno fioletowe odcienie. Wymaga nieco dłuższej obróbki termicznej. Po ugotowaniu nie klei się, ziarna zostają lekko twarde.

Ryże o białej barwie, kleiste, szybkie w przygotowaniu są zdecydowanie bardziej lekkostrawne i łatwo wchłaniane. Tego typu ryże najlepiej sprawdzą się dla sportowców i osób aktywnych w posiłkach około - treningowych, ze względu na szybkie dostarczenie energii, bez większego obciążenia układu pokarmowego. Polecane są również dzieciom i osobom z problemami trawiennymi ze względu na swą lekkostrawność.

Podsumowanie

Ryż jest dobrym źródłem węglowodanów, ale nie jedynym. Pamiętajmy, aby nasza dieta była bogata w witaminy i minerały. Starajmy się, aby produkty były urozmaicone, tak aby organizm mógł czerpać energię z różnych źródeł węglowodanów, takich jak makarony, kasze, ziemniaki, dobrej jakości pieczywo oraz owoce i warzywa.

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni