Powalcz o swój metabolizm!

Wiele czasopism poświęconych zdrowiu i fitness, promuje hasła typu „sposoby na wzmocnienie metabolizmu”, albo „5 sposobów jak rozkręcić Twój metabolizm” i wiele innych w odniesieniu do zwiększenia tempa przemiany materii. Spora część ludzi upatruje w tym magicznych metod na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Ze skutecznością bywa różnie, ale mało kto wie, że istnieją inne sposoby, aby zwiększyć spalanie kalorii w ciągu dnia.

Czynniki wpływające na tempo metabolizmu

Zużycie energii zależy od spoczynkowego tempa metabolicznego, kalorii spalanych podczas wysiłku fizycznego oraz kalorii spalanych także podczas jedzenia. Tak, może wydawać Ci się to dziwne, ale spalasz kalorie podczas spożywania posiłku, ponieważ jedzenie musi zostać strawione i przetworzone. Spoczynkowa przemiana materii obejmuje większość energii, którą spalasz każdego dnia. Jest to nawet od 60-75%.

Niestety na większą część czynników odpowiedzialnych za spoczynkową przemianę materii, masz niewielki wpływ. Głównymi czynnikami jest genetyka, rozmiar ciała, wiek oraz płeć. Mężczyźni mają tendencję do nieco wyższego tempa metabolizmu spoczynkowego w porównaniu do kobiet. Związane jest to z posiadaniem większej masy mięśniowej. Im większa tkanka mięśniowa tym większe zużycie energii. Nawet delikatnie zwiększenie masy mięśniowej, zwiększy zużycie energii.

Dodatkowo, włączenie treningu interwałowego o wysokiej intensywności, daje dodatkowy impuls metaboliczny, który trwa, aż do 24 godzin, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię, nawet po treningu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio intensywny trening.

Niedoczynność tarczycy, a tempo metabolizmu

Twoja tarczyca, czyli niewielki gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się w okolicach szyi, jest głównych regulatorem Twojego metabolizmu. Jeśli funkcje tarczycy zostaną w jakimś stopniu naruszone, praca tarczycy zwolni, w efekcie czego zużyjesz mniej kalorii w ciągu dnia. Niedoczynność tarczycy jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem u kobiet po 50 roku życia, ale również u młodych dziewczyn. Najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto, czyli stan autoimmunologiczny, w którym Twój układ odpornościowy atakuje tarczycę. Jeśli widzisz coś niepokojącego, jesz mało, a tyjesz, warto sprawdzić sprawność tarczycy, za pomocą badań krwi i udać się do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy należy leczyć.

Jeść mniej nie zawsze znaczy lepiej

Wiele młodych dziewczyn, aby schudnąć za wszelką cenę ogranicza drastycznie kalorie. Niestety wiele z nich nie do końca jest świadoma tego, że ubocznym efektem drastycznego obcinania kalorii jest spowolnienie metabolizmu. Organizm przyzwyczaja się do mniejszej ilości kalorii i mimo tego nie chudnie. Twój organizm próbuje chronić Cię przed głodem. Kiedy nie dostarczasz odpowiedniej ilości pokarmu, zaczyna oszczędzać energię. Tempo przemiany materii zwalnia, to zjawisko nazywa się termogenezą adaptacyjną. Jak to działa? Utrata zaledwie 5% całkowitej masy ciała, może zmniejszyć współczynnik metabolizmu spoczynkowego nawet o 20%. Badania sugerują również, że spowolnienie tempa metabolizmu utrzymuje się nawet do roku po utracie masy ciała. Trening siłowy pomaga zapobiegać częściowemu spowolnieniu metabolizmu związanego z dietą, ponieważ pozwala utrzymać aktywną tkankę mięśniową.

Przyspiesz metabolizm - zacznij od zmian w diecie

Aby strawić, rozbić i przetworzyć białko, potrzebujesz zdecydowanie więcej energii niż w przypadku węglowodanów oraz tłuszczy. Dodanie do diety większej ilości białka zwiększa liczbę spalanych kalorii. Możesz również stosować odżywkę białkową po ukończonym treningu siłowym, dzięki temu dostarczysz odpowiedniego uzupełnienia aminokwasów oraz zaspokoisz głód.

Skutecznym sposobem na przyspieszenie przemiany materii jest zastąpienie herbaty i kawy, zieloną herbatą. Ponad wszelką wątpliwość dowiedziono, że zielona herbata wpływa na tempo przemiany materii oraz można ją uznać za skuteczny spalacz tłuszczu. Jeśli nie odpowiada Ci smak zielonej herbaty, możesz stosować jej odpowiednik w kapsułkach. Oprócz właściwości odchudzających, zielona herbata posiada niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie, jej zalety odczujesz na wielu płaszczyznach.

Podsumowanie

Tempo przemiany materii u zdrowego człowieka zazwyczaj zależy od uwarunkowań genetycznych. Rola metabolizmu odgrywa umiarkowaną rolę w nagłym przybieraniu na wadze. Za dodatkowe kilogramy najczęściej obwiniać powinniśmy nadmiar spożywanych kalorii, ich jakość oraz brak aktywności fizycznej. Wymienionymi metodami możesz wesprzeć swój metabolizm, jeśli jednak nie zaczniesz kontrolować ilości spożywanego jedzenia, nie ograniczysz produktów wysoko przetworzonych i nie zaczniesz prowadzić zdrowego trybu życia nie unikając aktywności fizycznej, walka o smukłą sylwetkę będzie przysłowiową walką z wiatrakami.

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni