Ile razy w tygodniu stajesz na wadze, aby upewnić się czy wszystko jest w porządku? Osoby, ważące się codziennie, są mniej podatne na nagły, zaskakujący przyrost wagi. Monitorując wagę codziennie, masz pełną kontrolę nad jej zmianą. Według badań codzienne ważenie wiąże się z lepszą kontrolą wagi i mniejszym przyrostem masy ciała w dłuższej perspektywie czasu.
Temat jest dość kontrowersyjny, ponieważ inne badania sugerują, że ważenie się codziennie źle wpływa na naszą psychikę, staje się obsesją. Mało tego, wybrane badania dowodzą, że codzienne ważenie może powodować zaburzenia odżywiania, które należy leczyć.
Więc gdzie leży prawda? Masa ciała i nasz wygląd, nigdy nie powinien być naszą obsesją, lecz celem. Nie zawsze wzrost wagi związany jest z przyrostem tkanki tłuszczowej. Najczęstszą przyczyną nagłych skoków wagi są wahania ilości wody w organizmie. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim kobiet. To mało prawdopodobne, aby przybrać jeden czy dwa kilogramy tłuszczu w ciągu doby. Jeden dodatkowy kilogram tkanki tłuszczowej, to ponad 9000 kcal zjedzonych ponad Twoje zapotrzebowanie. Jednodniowe szaleństwo kulinarne, nie jest w stanie dostarczyć Ci, aż tyle dodatkowych kalorii.
Wahania wagi w ciągu doby związane są też z wagą spożywanych pokarmów i wypitej wody. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że po wypiciu litra wody, automatycznie ważysz kilogram więcej, a jesteś w stanie zrobić to w kilka minut.
Jeszcze większą ilość wody możesz magazynować w organizmie, jeśli tego dnia lub dzień wcześniej spożywałaś więcej soli. Taki proces może potrwać nawet do trzech dni, zanim stracisz dodatkowy płyn. Sytuacja ta, nadal nie ma nic wspólnego z przytyciem i z dodatkową tkanką tłuszczową. Może się to wydawać dziwne i sprzeczne z tym co podpowiada Ci intuicja, ale najlepszym sposobem na zmniejszenie nagłego przyrostu wagi, tzw. Odbicia wody, jest picie większej ilości płynów oraz ograniczenie spożywanej soli. Picie większej ilości wody pomaga wypłukać nadmiar sodu z organizmu i zmniejszyć odbicie. Pamiętaj, że przywrócenie równowagi może zająć kilka dni, dlatego musisz być cierpliwa.
Wzrost wagi, a hormony
Być może zauważyłaś, że Twoja waga zmienia się w zależności od tego, w jakim momencie cyklu menstruacyjnego obecnie się znajdujesz. Do 5 dni przed okresem, możesz doświadczyć stopniowego wzrostu masy ciała, ponieważ Twój organizm gromadzi spory zapas płynów. Ilość dodatkowych kilogramów jest różna, ale przeciętnie kobieta może spodziewać się wzrostu wagi od 1.5-3 kg. Najwyższą wagę możesz mieć pierwszego dnia okresu. Po upływie kilku dni stopniowo będziesz traciła nadmiar wody. Dowiedziono, że kobiety aktywne, szczególnie uprawiające jogging, często odnotowują wyraźny wzrost masy ciała przed okresem.
Jeśli regularnie stosujesz pigułki antykoncepcyjne, możesz zauważyć, że Twoja waga wzrasta o kilka kilogramów. Pigułki antykoncepcyjne wpływają na regulacje hormonami estrogenem i progesteronem. Podwyższony estrogen powoduje, że Twoje ciało zatrzymuje sporą ilość wody przed okresem. Tak więc, jeśli się nie objadasz w trakcie lub przed okresem, ten przyrost wagi wynika z nadmiaru zgromadzonej wody, a nie tkanki tłuszczowej.
Zaparcia
Także zaparcia mogą być przyczyną nagłego przyrostu wagi. Jeśli porównasz swoją wagę przed i po wypróżnieniu, zobaczysz że spadek wagi może wynieść nawet 2 kg. Aby zapobiegać zaparciom, staraj się pić dużo wody i upewnij się, że Twoja dieta zawiera dużo produktów bogatych w błonnik. Popijanie kawy może Ci pomóc w niewielkich problemach z wypróżnianiem się. Dowiedziono, że kawa ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit. Dlatego nie odmawiaj sobie kawy szczególnie w godzinach porannych.
Jeśli jesteś osobą aktywną, regularnie trenujesz na siłowni, podnosisz ciężary, to nie zapominaj, że z czasem zyskujesz także tkankę mięśniową, która waży więcej niż tłuszcz, mimo małej objętości. Postaraj się ważyć nie więcej niż dwa razy w tygodniu, aby uniknąć nadmiernej obsesji na codzienne wahania wagi. Pamiętaj, aby przed wejściem na wagę skorzystać z toalety. Jeśli jesteś kilka dni przed okresem lub zjadłaś słony posiłek, pamiętaj, że Twoja waga może być większa z powodu zgromadzonej dużej ilości płynów.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu oraz zmniejsz ilość soli w diecie, aby zmniejszyć retencję płynów. Nie zapominaj, że duża ilość sodu znajduje się w żywności wysoko przetworzonej. Dlatego, staraj się ograniczyć ilość przetworzonych produktów, które nie służą Twojemu ciału i zdrowiu. Zastąp je bardziej wartościowymi, zdrowszymi produktami, bogatymi w składniki odżywcze.
Podsumowanie
Nie wszystkie dodatkowe kilogramy muszą świadczyć o przyroście tkanki tłuszczowej. Nie zawsze waga jest odpowiednim wyznacznikiem. Częściej korzystaj z lustra niż z wagi. Kontroluj rozmiar rzeczy i obserwuj ciało. Kontroluj zmiany w sylwetce i poznaj bliżej swój organizm i jego reakcje na żywność. Przede wszystkim oceniaj to jak wyglądasz, a nie to ile ważysz.
Inez Gorońska
Team FitWOmen