Okres menopauzy jest dla wielu kobiet dość ciężki. Ich ciało się zmienia, hormony szaleją i są też świadome, że pewien etap w ich życiu się zakończył. Kiedy już wszelkie rewolucje ucichną, muszą zmagać się ze skutkami tych zmian. Jednym z nich, który doskwiera wielu kobietom, jest sucha i matowa skóra. Zupełnie inna niż ta, którą się cieszyły w wieku 20. i 30. lat. Co gorsza, może być ona także łuszcząca się, swędząca i szorstka w dotyku.
- Dlaczego skóra się tak zmienia?
- Jak zatem można leczyć i dbać o suchą skórę po menopauzie?
- Podsumowanie
Dlaczego skóra się tak zmienia?
Jednym z powodów są zmiany hormonalne. W miarę jak spada poziom hormonów żeńskich, takich jak estrogen i progesteron, skóra staje się cieńsza, a gruczoły łojowe przestają produkować obfite ilości sebum.
Zmniejsza się także samoodnowa komórek skóry. Do tej pory, tak jak i inne komórki w naszym organizmie, powstawały one w sposób ciągły. Stare były usuwane na bieżąco, a w ich miejscu wytwarzały się nowe. Proces ten traci jednak na efektywności ze względu na zmiany hormonalne zachodzące po menopauzie, a nagromadzenie starych komórek powoduje modyfikacje tekstury skóry, co pozbawia ją blasku.
Jak zatem można leczyć i dbać o suchą skórę po menopauzie?
Twoja skóra wymaga innego sposobu oczyszczania
Jeśli masz suchą skórę, unikaj mydła, szczególnie tego w kostkach. Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie, ale używaj środka czyszczącego zawierającego dodatki lubrykujące, które pomogą wesprzeć naturalną barierę ochronną skóry, ograniczając utratę wilgoci. Staraj się też używać ciepłej, ale nie gorącej wody, która może jeszcze bardziej zakłócać poziom nawilżenia skóry.
Zmień swój krem nawilżający
Krem nawilżający, który używałaś w wieku 20 i 30 lat, działał dobrze, gdy skóra wytwarzała więcej sebum. Po menopauzie jest czas na zmiany i trzeba zainwestować w bogatszy i silniejszy krem nawilżający. Kluczowe składniki, które pomagają zatrzymywać wilgoć, to kwas hialuronowy, ceramidy i gliceryna. Inne polecane to komórki macierzyste, peptydy, retinol i witamina C — poprawiają jędrność skóry i pomagają redukować drobne linie i zmarszczki. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż mogą powodować także zaczerwienienie i podrażnienie skóry (szczególnie retinol i witaminę C). Jeśli masz wątpliwości co do ich stosowania, wybierz się do specjalisty.
To, o czym jeszcze dobrze wiedzieć, to to, że u niektórych dorosłych kobiet pojawia się trądzik, który utrzymuje się aż do menopauzy i później. W takim przypadku bogaty krem nawilżający może zatykać pory i pogarszać problem. Co ciekawe, niektóre kobiety mają jednocześnie i trądzik i suchą skórę. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z dermatologiem.
Bardzo ważne jest także to, aby wychodząc rano na zewnątrz zastosować krem przeciwsłoneczny. Ekspozycja na promienie ultrafioletowe uszkadza głębsze struktury w skórze, takie jak kolagen i elastyna, które pomagają zachować jędrność i młodość skóry.
Zmień sposób, w jaki się kąpiesz
Nie chodzi tylko o skórę twarzy. Po menopauzie całe ciało może wydawać się bardziej suche, łuszczące się i swędzące, dlatego zmień sposób kąpieli. Unikaj gorących pryszniców, ponieważ może to pozbawić skórę naturalnych olejków i jeszcze bardziej ją przesuszyć. Zamiast tego bierz ciepłe, krótkie prysznice. Po prysznicu osusz skórę miękkim ręcznikiem (bez pocierania) i nałóż bogaty, olejkowy krem nawilżający lub krem, aby zatrzymać wilgoć. Ponadto noszenie luźnej odzieży wykonanej z naturalnych tkanin pomaga zmniejszyć podrażnienia i dalsze wysuszanie skóry.
Nawilżaj swoje otoczenie
Chłodna pogoda i wiatr w zimie mogą zdziałać spustoszenie na skórze, przyspieszając utratę wilgoci. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu zjawisku jest nawilżanie powietrza w domu. Optymalny poziom wilgotności zimą dla zdrowia skóry wynosi od 40 do 50%. Możesz to uzyskać, uruchamiając nawilżacz (o ile masz suche mieszkanie). Pamiętaj też, aby nawadniać się od środka, pijąc dużo wody.
Kiedy wychodzisz na zewnątrz zimą, w zimne i wietrzne dni owiń twarz i szyję szalikiem, aby chronić odsłoniętą skórę przed ostrym wiatrem, który dodatkowo wysuszy Twoją skórę.
Spożywaj więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
Zamiast polegać wyłącznie na kremach do skóry, nawilżaj suchą skórę od wewnątrz. Oprócz picia większej ilości wody dodaj do swojej diety więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te pomagają zachować i przywrócić naturalną barierę wilgoci skóry, która zatrzymuje wodę i zmniejsza stany zapalne. Do wiarygodnych źródeł zaliczają się orzechy, ryby i oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek i orzechy są również bogate w przeciwutleniacze, które przeciwdziałają starzeniu się komórek.
Sprawdź swoją tarczycę
Jeśli Twoja sucha skóra nie reaguje na delikatniejsze oczyszczanie, stosowanie większej ilości środków nawilżających i kwasów tłuszczowych w diecie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Częstość występowania problemów z tarczycą, szczególnie chorób autoimmunologicznych tarczycy, wzrasta po menopauzie. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest suchość skóry.
Może również wystąpić utrata włosów, zmęczenie, wrażliwość na zimno, mgła mózgowa lub przyrost masy ciała. Twój lekarz może wykonać proste badanie krwi, aby sprawdzić, czy wytwarzasz wystarczającą ilość hormonów tarczycy lub, czy cierpisz na autoimmunologiczną postać niedoczynności tarczycy zwaną zapaleniem tarczycy Hashimoto.
Podsumowanie
Sucha skóra nie musi być konsekwencją i wyrokiem. Stosując odpowiednią pielęgnację, dietę oraz dobierając sposób leczenia do swojego przypadku, możesz znacząco poprawić jej kondycję i wygląd. Wypróbuj kolagen z witaminą C i biotyną, zadbaj o odpowiedni poziom białka w diecie, bądź aktywna i ciesz się życiem jak wcześniej.
Źródła:
- healthline.com/health/beauty-skin-care/menopause-skin-changes
- http://nationalmenopausefoundation.org/dry-skin
- Caring for your skin in menopause (aad.org)
- Menopause and the Skin: Old Favorites and New Innovations in Cosmeceuticals for Estrogen-Deficient Skin - PubMed (nih.gov)
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.