Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi, których nie może zabraknąć w diecie, szczególnie w momencie kiedy spodziewamy się potomstwa. Pomagają one chronić nasz organizm, zwiększają odporność, wzmacniają kości, leczą rany. Bez odpowiedniej ilości witamin możesz odczuwać ciągłe zmęczenie, ospałość. Przy niedoborze witamin, zagrażasz zarówno swojemu zdrowiu oraz życiu Twojego maleństwa. Dla rozwijającego się w Tobie małego potomka ważne jest aby dostarczać odpowiednich witamin i minerałów o najlepszej jakości są one niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dobór odpowiednich witamin jest również zależny od okresu ciąży w którym się obecnie znajdujesz. Z uwagi na to, że każdy okres ciąży wiąże się z innym zapotrzebowaniem na dany składnik. Po porodzie jak i w okresie karmienia, kobieta również musi zadbać o odpowiednie dostarczenie preparatów o wysokiej zawartości żelaza, wapnia oraz niezbędnych nienasyconych tłuszczów takich jak omega-3.
Czy warto używać preparatów witaminowych w ciąży?
Oczywiście, jest to bardzo ważnym elementem aby dostarczyć odpowiednią ilości oraz jakość witamin. Podstawowym elementem jest dieta, która dostarcza nam i dziecku niezbędnych składników, ale niestety nie zawsze jest ona w pełni kompletna we wszystkie potrzebne nam witaminy. Zwróćmy szczególną uwagę na kwas foliowy. Jest on niezwykle ważny w okresie starania się o dziecka jak i w przebiegu całej ciąży. Kwas foliowy, czyli witamina B9 pełni ważną rolę, zapobiega anemii oraz wadom wrodzonym układu nerwowego u niemowlęcia. Kwas foliowy najlepiej stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Dzienna dawka to 0,4 mg - 1 mg. Należy jednak wcześniej ustalić odpowiednią dawkę z lekarzem.
Produkty które zawierają kwas foliowy to:
- Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż
- Brokuły
- Szparagi
- Rośliny strączkowe, takie jak soczewica, groch, fasola
- Sok pomarańczowy
- Nasiona i orzechy, takie jak nasiona słonecznika, orzeszki ziemne i migdały
- Awokado
- Brukselka
- Buraki
- Seler
- Kalafior
Wapń - razem z fosforem jest jednym z ważniejszych witamin, ponieważ potrzebny jest w prawidłowym budowaniu kości oraz zębów u maluszka. Przyjmowanie wapnia w ciąży zapobiega przedwczesnemu porodowi oraz obniża ciśnienie krwi u matki. Zalecana dzienna dawka to ok 1000 mg.
Magnez - - Wpływa na poprawny przebieg ciąży, obniża ciśnienie tętnicze. Wpływa na poprawną gospodarkę mineralną kości u dziecka. Zapobiega uciążliwym skurczom mięśni. Zalecana dawka dzienna to 200 - 1000 mg na dobę.
Jod - - w trakcie ciąży suplementacja jodem zapobiega zmęczeniu u kobiet. Niedobór tego składnika może prowadzić do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz może zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Zapotrzebowanie na ten składnik jest zależne od wieku. Zalecana dawka dzienna dla kobiet w ciąży mieści się od 200-250 mikrogramów na dobę.
Imbir - - Wiele kobiet miewa częste nudności oraz wymioty w pierwszym trymestrze ciąży. W takich przypadkach często polecane są herbaty imbirowe, ciasteczka z dodatkiem imbiru, jednak same doskonale wiecie, że nie zawsze jest na to ochota w szczególności kiedy odczuwamy częste tego typu dolegliwości. Imbir sprzyja w trawieniu i łagodzi występowania nawracających nudności oraz wymiotów.
W skład wielu suplementów wchodzi również witamina B6 i inne liczne składniki mineralne, które stanowią dodatek. Suplementy diety mogą występować w różnej postaci, między innymi kapsułek, tabletek a nawet w postaci płynnej. Drogie Panie, nie zapominajcie o prawidłowym codziennym odżywianiu! Dostarczając dziecku właściwych witamin i minerałów, zapewniamy mu lepszy start. Przed rozpoczęciem suplementacji nie zapominajcie o konsultacji z lekarzem prowadzącym. Ważne jest, aby to lekarz dobrał idealną dawkę preparatów, która będzie dostosowana pod Wasz obecny stan zdrowia. Nie zawsze więcej znaczy lepiej! :)