Święta to czas kulinarnej rozpusty i dietetycznego luzu. Pozwalamy sobie na więcej, przestajemy liczyć kalorie, bo przecież „gwiazdka” jest raz w roku. Niestety o wielu świątecznych potrawach i wypiekach nie można powiedzieć, że są dietetyczne. Niezależnie od tego kojarzą się one z wyjątkowymi aromatami i przyprawami i to właśnie tym dodatkom poświęcimy dzisiejszy artykuł.
Mowa oczywiście o przyprawach, które nie tylko dodają wyjątkowego smaku świątecznym potrawom, ale jednocześnie wpływają niezwykle korzystnie na nasze zdrowie i sylwetkę. Które przyprawy warte są uwagi i które powinniśmy wprowadzić do codziennej diety?
Cynamon
Oprócz przejadania się, główną przyczyną gromadzenia niechcianych kilogramów są problemy z gospodarką cukrową w naszym organizmie. W badaniach dowiedziono, że cynamon wpływa pozytywnie na metabolizm węglowodanów i obniża poziom cukru we krwi. Cynamon zawiera antyoksydanty, neutralizujące wolne rodniki. Bez wątpienia wpływa korzystnie na opóźnienie procesów starzenia się. Dodatek cynamonu przedłuża też trwałość potraw i obniża ryzyko zatruć pokarmowych. Jeśli coś słodkiego, to tylko z cynamonem…
Imbir
Gdy pozwolimy sobie na „małe obżarstwo”, imbir jest tą przyprawą, która może nas uratować. Dodatek imbiru do potraw wpływa pozytywnie na poprawę trawienia i niweluje skutki przejedzenia się. Wiadomo także, że imbir łagodzi stany zapalne i wpływa pozytywnie na nasze stawy. Przyprawa ta zwiększa również uczucie sytości, nasila termogenezę, dzięki czemu wydatkujemy więcej energii.
Kardamon
Kardamon to nie tylko zapach i smak, ale także korzyści prozdrowotne. Jak w tym zakresie działa kardamon?
- obniża ciśnienie krwi
- wpływa pozytywnie na gospodarkę lipidów
- wspiera pracę wątroby
- działa przeciwzapalnie
- przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów
Działanie kardamonu potwierdzone jest wieloma badaniami naukowymi. Dlatego, warto dodać go do świątecznych, gorących napojów, w których idealnie będzie komponował się z cynamonem i wanilią.
Wanilia
Jest to najbardziej znana z przypraw, używana w wypiekach i deserach. Z wielu obserwacji wynika, że wanilia może pozytywnie wpływać na nastrój i samopoczucie. Jej aromat pozwala rozładować napięcie emocjonalne. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, gdyż najczęściej w sklepach oferowane są zamienniki prawdziwej wanilii, ze względu na jej dość wysoką cenę.
Goździki
Ta niezwykle aromatyczna przyprawa w kształcie ślicznych, brązowych kwiatków wpływa korzystnie na nasz układ odpornościowy, opóźnia procesy starzenia się, poprawia pracę układu trawiennego, jest źródłem przeciwutleniaczy oraz przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Idealnie nadaje się do gorącej zimowej herbaty lub wraz z cynamonem do sporządzania aromatycznego wina.
Pieprz cayenne
Wszystkim nam dobrze znane są właściwości rozgrzewające chili. Jednak my przyjrzymy się innym właściwościom tej przyprawy. Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która stosowana jest w najlepszych spalaczach tłuszczu. Wspomaga ona odchudzanie nasilając termogenezę organizmu. Oprócz tego działa przeciwbólowo, a nawet przypisuje się jej działanie antynowotworowe. Świetnie nadaje się do dań mięsnych, a także warto dodać jej odrobinę do kubka kakao.
Inez Gorońska
Team FitWomen
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.