Warzywa które powinnaś jadać częściej


Warzywa, które powinnaś jadać częściej


Zdecydowana większość warzyw ma stosunkowo niską kaloryczność i jest bogata w wiele składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie warzywa szczególnie warto wprowadzić do swojej diety, aby dostarczyć najważniejszych witamin i minerałów?


KalarepaKalarepa - należy do tej samej rodziny warzyw co brokuł, warzyw z rodziny kapustowatych. Warzywa kapustowate obfite są w glukozynolany, które posiadają działanie przeciwrakowe. Jedząc kalarepę, dostarczasz wiele podobnych wartości, które dostarczają również brokuły. Kalarepa jest warzywem bogatym w witaminy z grupy b, witaminę c oraz wapń, potas i magnez. Najczęściej konsumowana jest tylko dolna część warzywa - czyli bulwa. Jej smak jest lekko słodki z nutką ostrości. W smaku delikatnie przypomina rzodkiew.


Rukiew wodnaRukiew wodna - często nazywana rzeżuchą, zdobyła pierwsze miejsce w wielu badaniach dotyczących gęstości składników odżywczych. Rukiew posiada ogrom właściwości prozdrowotnych. Rukiew zawiera minerały takie jak magnez, wapń i żelazo. Warto wspomnieć, że rzeżucha posiada również związki przeciwnowotworowe. Aby czerpać jak najwięcej prozdrowotnych właściwości z tego warzywa, należy spożywać je w surowej postaci, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć wiele zawartych w niej wartości.


Kapusta pekińskaKapusta pekińska - należy do grupy warzyw zielonych, liściastych. Warzywo jest rośliną krzyżową i zawiera fitochemikalia, które chronią przed rozwojem raka. Kapusta pekińska posiada wiele właściwości prozdrowotnych między innymi jest źródłem dużej ilości beta-karotenu, który jest nieodłącznym elementem właściwego funkcjonowania narządu wzroku. W składzie kapusty możemy również znaleźć cenne przeciwutleniacze oraz szereg witamin takich jak witamina A, C oraz witaminy z grupy B. Kapusta pekińska zawiera również składniki mineralne takie jak żelazo, potas, magnez, cynk kwas foliowy oraz błonnik. A co ciekawe, zawiera jedne 12 kalorii w 100g.


Fioletowy kalafiorFioletowy kalafior - Warzywa o barwie fioletowej posiadają bogate związki przeciwzapalne zwane antocyjanami, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Z pewnością w sklepie w którym robisz codzienne zakupy lub na targu częściej spotykasz biały kalafior, ale coraz większą popularnością cieszy się ten o fioletowej barwie, który bogaty jest w antocyjany. Pewnie się zastanawiasz, czy fioletowy kalafior uzyskał swoją barwę przez genetyczne modyfikacje? Fioletowy kalafior uzyskuje swoją piękną barwę dzięki selektywnej hodowli. W smaku jest nieco słodszy w porównaniu do białego kalafiora i posiada lekko orzechowy smak. Świetnie komponuje się do kolorowych sałatek.


Podsumowanie


Warto spróbować także mniej znanych rodzajów warzyw i korzystać z ich walorów smakowych oraz wyjątkowych smaków. Wszystkie warzywa nieskrobiowe są bogatym źródłem witamin, minerałów oraz cennego błonnika. Pamiętaj, aby w Twojej diecie, nie zabrakło miejsca na kilka porcji warzyw każdego dnia.Inez Gorońska


Team FitWomen


 


Źródła:


Centers for Disease Control and Prevention. “Defining Powerhouse Fruits and Vegetables: A Nutrient Density Approach”


Live Science. “Cauliflower: Health Benefits & Nutrition Facts”


Medical News Today. “All You Need to Know about Watercress”


American Journal of Clinical Nutrition 85(2):504-10 · February 2007.


Life Extension Magazine. “The Amazing Artichoke”

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni