ZIemniaki czy ryż?

Często zastanawiamy się co przygotować na obiad aby był zdrowy, pełnowartościowy i sycący. Przedstawię porównanie sytości, kaloryczności, wartości odżywczych ziemniaków i ryżu. W jaki sposób możemy je przyrządzać i jakie zalety kryją za sobą te dwa wartościowe produkty.

Ziemniaki:

Najczęściej jadane i chętnie widziane na polskich stołach. Na pytanie „jaki jadasz prawdziwy domowy polski obiad” bardzo często usłyszysz odpowiedź „schabowy z ziemniakami”. Ziemniaki najczęściej podawane są z tłustym, zaklepanym sosem lub masłem i koperkiem oraz mięsem. Mówi się o nich pyry, kartofle, grule w zależności od rejonu Polski. Ziemniaki można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Tradycyjny ziemniak może być gotowany na wodzie, pieczony w piekarniku lub grillu bądź opiekany na ognisku. Ciekawą formą jest również podawanie ziemniaków w formie frytek czy talarków, lubianych przez dzieci. Dobrze komponują się również w zapiekance z serem lub po prostu w formie smażonych „placków ziemniaczanych”.

Ziemniaki: Kalorie, makroskładniki

100 g surowych ziemniaków dostarczy 77 kcal, w tym:

  • 2 g białka
  • 0,09 g tłuszczów
  • 17,47 g węglowodanów
  • 2,2 g błonnika pokarmowego.

Obalamy mity

Często mówi się, że ziemniaki tuczą. Oczywiście, jeśli są one podawane z tłustym sosem, kaloryczność potrawy wzrasta diametralnie. Same widzicie wyżej, 100g surowych ziemniaków to raptem 77 kcal, w porównaniu do ryżu czy kaszy, które posiadają 365 kcal w 100g, mamy różnicę 288 kcal. Jeśli ziemniak nie jest polany dodatkowym tłuszczem, posiada bardzo mała kaloryczność. Ziemniaki wypadają bardzo dobrze w indeksie sytości. Mają sporą objętość, dzięki temu możemy się najeść mniejszą ilością kalorii. Idealny produkt do diety redukcyjnej!

Ryż

W Chinach ryż jest uprawiany od tysięcy lat. Wyróżniamy wiele odmian ryżu, między innymi: ryż biały, brązowy, czerwony, basmati, paraboiled, risotto, jaśminowy. Każdy ryż smakuje inaczej, inaczej jest trawiony oraz inaczej zachowuje się podczas gotowania. Uwielbiany przez kulturystów, sportowców oraz osoby aktywne fizycznie. Bardzo często stanowi drugą połowę dania leżąc na talerzu obok mięsa i warzyw. W Polsce wykorzystywany do zup, gołąbków lub dań rybnych czy mięsnych.

Ryż: Kalorie, makroskładniki

100 g ryżu białego dostarczy 365 kcal, w tym:

  • 7,13 g białka
  • 0,66 g tłuszczów
  • 79,95 g węglowodanów
  • 1,3 g błonnik pokarmowy

Ryż jest stosunkowo tanim produktem węglowodanowym. Stanowi zamiennik ziemniaków i kasz. Bardzo dobrze komponuje się na słono jak i na słodko z owocami i odżywką białkową np. Jako posiłek potreningowy lub deser.

Podsumowanie

Węglowodany to jeden z głównych elementów dostarczający nam energii. Nasza dieta powinna być zbilansowana, dlatego w ciągu tygodnia warto wprowadzić kilka razy jeden jak i drugi produkt, gdyż dostarczają one potrzebnych dla zdrowia witamin.

Pamiętajmy jednak, że większą szkodę dla naszej sylwetki wyrządzają dodatki takie jak sosy, tłuszcze, które podbijają kaloryczność naszych potraw nie zwiększając przy tym objętości posiłku.

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni