Zabiegi SPA - czy to skuteczny sposób na odchudzanie?

Przeglądając ofertę SPA lub gabinetów kosmetycznych, z pewnością zauważyłaś różnego rodzaju zabiegi polegające na nakładaniu rozmaitych preparatów, owijaniu w folię itp. obiecując redukcje tkanki tłuszczowej. Czy naprawdę pomagają one zrzucić zbędne kilogramy lub spalić tkankę tłuszczową z brzucha? Mogą zastąpić treningi? Czy są bezpieczne? Przyjrzyjmy się tym zabiegom.

Czym są okłady na ciało?

Okłady na ciało to nieinwazyjne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Reklamowane są, jako sposób dający mnóstwo korzyści zdrowotnych i kosmetycznych. Zwykle polegają na nałożeniu maski lub kremu do pielęgnacji skóry, a następnie przykryciu ciała tkaniną lub owinięciu folią.

Marketingowe hasła mówią, że te maski i kremy "rozpuszczają" tłuszcz, zapewniając jednocześnie idealnie napiętą skórę. Sceptycznie podchodzimy do teorii, że nałożenie kremu może zastąpić dietę i trening lub dać podobne rezultaty. 

spa a odchudzanie

Trenażery talii

Trenażery talii to rodzaj gorsetu, który ma na celu zmniejszyć talię poprzez fizyczne jej ściskanie. Dodając do tego specjalną maskę, obiecuje się nam efekty wyszczuplenia. Czy to działa?

Efekt może być krótkotrwały, po którym mięśnie wracają do swojego pierwotnego ułożenia. Czy to jest zdrowe? Stosowane raz na jakiś czas nie powinno nam wyrządzić szkody. Popularne są także gorsety stosowane podczas treningu i tutaj warto pamiętać, że "wyłączenie" mięśni brzucha z ćwiczeń, z podtrzymywania całego naszego korpusu, może być niebezpieczne i może doprowadzić do kontuzji.

Kombinezony "sauna"

Chodzi o to, aby zamknąć ciało w nieprzepuszczalnym worku, który sprawi, że będziesz się bardzo pocić. Niektóre z nich mają dodatkowe funkcje, wykorzystujące gorące powietrze, technologię podczerwieni lub inny element grzewczy. Reklamowane są jako sposób na redukcję wagi, ale tak naprawdę tracisz tylko wodę, a nie tłuszcz.

Czy tego typu zabiegi mogą pomóc schudnąć?

Owinięcie się w nieoddychający materiał może podnieść temperaturę ciała, ale nie ma dowodów na poparcie długotrwałej utraty wagi. Niestety, ale nic nie zastąpi treningu i diety. Tego typu zabiegi mogą być dodatkiem, jeśli ktoś je lubi, ale nie głównym narzędziem.

Ryzyko i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Istnieje kilka zagrożeń związanych z owijaniem ciała. Jeśli chcesz korzystać z takich zabiegów (np. dla relaksu czy poprawy jakości skóry), postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zachować bezpieczeństwo:

  • nie daj sobie owijać ciała każdego dnia - to za dużo. Bezpieczne będą 1-2 zabiegi tygodniowo
  • dbaj o nawodnienie - okłady "wyciągają" wodę z Twoich komórek. Wypij dodatkową porcję wody przed zabiegiem i miej ją pod ręką w trakcie zabiegu
  • unikaj ustawiania zbyt wysokiej temperatury lub zbyt długich sesji w cieple. Grozi to przegraniem, wyczerpaniem, a nawet omdleniami
  • używaj produktów wysokiej jakości 

Podsumowanie

Możesz korzystać z okładów na ciało, ale wiedz, że istnieją zdecydowanie bardziej skuteczne sposoby odchudzania. Obejmują one dietę, regularne ćwiczenia, spalacze tłuszczu i odpowiednią regenerację. Zabiegi SPA traktuj bardziej jako formę relaksu.

Autorka: Agata Bugorska

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni