Cukier stał się kolejnym "narkotykiem" XXI wieku. Słodycze, a nawet wysoko przetworzona żywność niekiedy przedstawiane są w mediach, jako zdrowa przekąska, przez co większość osób jest zupełnie nieświadoma występowania cukru w wielu produktach spożywczych.
Kiedy już zdamy sobie sprawę, jak szkodliwy jest cukier, próbujemy znaleźć sposoby na wyeliminowanie go z diety. Ale jak to zrobić, kiedy cukier jest wszędzie, a próba odstawienia go pokazuje, jak bardzo nasz organizm się od niego uzależnił?
Jeśli masz podobny problem, poniżej przedstawiam pięć wskazówek, które pomogą wyeliminować go z diety.
Pozbądź się zapasów
Prosta zasada: nie masz, nie jesz!
Cukier ukrywa się w większości pakowanych produktów. Dopóki będziesz mieć takie przekąski w domu, nie będziesz w stanie im się oprzeć. Pozbądź się słodyczy, przekąsek i rafinowanych węglowodanów. To, w jaki sposób producenci aromatyzują pakowane produkty, sprawia, że są one wyjątkowo kuszące dla podniebienia.. Przez to zjedzenie nawet jednego chipsa powoduje, że nie jesteśmy w stanie oprzeć się zjedzeniu całej paczki.
Czytaj etykiety
Nie daj się zwieść opakowaniom i marketingowym hasłom w stylu „dietetyczna przekąska”, które często wprowadzają nas w błąd. Spójrz na drobny druk o wartościach odżywczych. Ile gramów cukru ma produkt? Czy cukier jest wymieniony w pierwszych trzech składnikach? Jeśli produkt ma długą listę składników i cukier znajduje się w pierwszej trójce, odłóż go z powrotem na półkę. Należy również pamiętać, że wiele pakowanych produktów, które nie mają intensywnego słodkiego smaku, takich jak przyprawy, jogurty, płatki śniadaniowe i sosy, także zawierają cukier. Dlatego zawsze szczegółowo czytaj etykiety produktów!
Znajdź zdrowsze zamienniki i produkty zawierające zamienniki
Trudno jest zrezygnować z czegoś, chyba że masz na to zamiennik. Zamiast słodkich napojów stosuj herbaty ziołowe. Jeśli lubisz napoje gazowane, sięgnij po gazowaną wodę z dodatkiem soku owocowego lub napoje "zero" Jeśli musisz użyć słodzika, sięgnij po stewię, ksylitol, maltitol lub erytrytol.
Zmień nawyki małymi krokami
Skoro cukier został nazwany narkotykiem XXI w., miej świadomość tego, że wyeliminowanie go z diety i z organizmu nie przyjdzie z dnia na dzień. Stopniowo zacznij ograniczać spożywanie słodyczy. Zacznij stosować mniej cukru, powoli pozwalając kubkom smakowym dostosować się nowych smaków. Będziesz zaskoczony, jak bardzo zmienią się Twoje gusta smakowe po kilku tygodniach ograniczania spożycia cukrów.
Jedz więcej białka
Białko jest najbardziej sycącym makroskładnikiem odżywczym. Badania pokazują, że diety bogate w białko są bardziej skuteczne w zmniejszaniu apetytu i głodu, niż dieta bogata w węglowodany. Jedno z badań wykazało, że dieta zawierająca co najmniej 1,5 g białka na kilogram masy ciała jest optymalna do kontrolowania apetytu i kontrolowania masy ciała. Nie musisz pozyskiwać całego białka z mięsa i nabiału. Wybór bardziej roślinnych źródeł białka przyniósł dodatkowe korzyści, ponieważ rośliny zawierają błonnik, który zmniejsza apetyt. Białko i błonnik pomagają kontrolować głód oraz zmniejszają apetyt na cukier.
Podsumowanie
Wyeliminowanie cukru z diety to jeden z najmądrzejszych ruchów, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Pamiętaj także, że brak snu podnosi poziom kortyzolu, co uaktywnia apetyt na cukier. Odpowiednia ilość snu, umiarkowane ćwiczenia i praktyki odprężające, obniżają poziom kortyzolu i tym samym łagodzą apetyt na cukier.
Referencje: https://cathe.com/5-powerful-tips-for-eliminating-sugar-from-your-diet/
Autorka: Amanda Starek
Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.