Jak pozbyć się worków pod oczami? Dieta i suplementy

Worki pod oczami to problem wielu osób. Nieodpowiednia ilość snu, odwodnienie i niezdrowy tryb życia, w dużej mierze przyczyniają się do opuchniętych oczu, co niekorzystnie wpływa na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.

Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy zauważysz u siebie worki pod oczami? 

worki pod oczami

Ogranicz spożycie soli

Odstaw sól! Woda w naszym organizmie zawsze przedostaje się do części ciała, które mają w sobie najwięcej sodu - między innymi obszar wokół oczu. Dlatego jedząc chipsy i słone potrawy sprawiamy, że skóra wokół oczu staje się opuchnięta i wygląda na zmęczoną. 

Śpij na plecach

Śpisz na boku lub na brzuchu? Grawitacja czasem powoduje gromadzenie się płynu pod oczami, co może wyjaśniać powstawanie obrzęku pod oczami. Staraj się spać na plecach, tak aby utrzymać twarz w prostej pozycji. Pomoże to nie tylko załagodzić powstawanie worów pod oczami, ale także spowoduje, że skóra twarzy będzie mniej podatna na odkształcenia  podczas snu.

Zmyj makijaż przed snem

Pozostawianie makijażu na noc może sprawić łzawienie oczu podczas snu, co może spowodować obrzęk wokół oczu, a nawet doprowadzić do zapalenia oka. Każdego wieczoru pamiętaj, żeby zmyć makijaż i dać skórze czas na regenerację.

Nie przesadzaj z alkoholem

Kieliszek nie zaszkodzi, ale pamiętaj, że alkohol przyczynia się do odwodnienia skóry, co powoduje powstawanie worków pod oczami. Kiedy pijesz alkohol, warto pamiętać również o piciu wody. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do zbyt dużego odwodnienia organizmu, co może przyczyniać się do opuchniętej twarzy następnego dnia. 

Dieta

Postaraj się ograniczyć do minimum żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Stosowanie zbilansowanej diety, zawierającej zróżnicowaną mieszankę witamin i minerałów, jest ważne dla naszej skóry oraz tkanek wokół oczu. Dlatego jeśli nie jesteś w stanie przestrzegać zbilansowanej diety złożonej z dobrych źródeł białka, świeżych owoców i warzyw, nabiału i produktów pełnoziarnistych każdego dnia, warto wzbogacić ją o suplementy i witaminy. 

Żelazo i witamina B12

Niski poziom żelaza i witaminy B12 jest częstą przyczyną cieni pod oczami. Niedobór ten może powodować słabe dotlenienie tkanek organizmu, czego skutki mogą być widoczne właśnie pod oczami.

Witamina K

Znajdująca się w brokułach, brukselce, zielonych warzywach liściastych i szpinaku witamina K, pomaga w krzepnięciu i krążeniu krwi. Ponieważ słabe krążenie może zwiększyć widoczność cieni, spożywanie wystarczającej ilości witaminy K może rozjaśnić cienie pod oczami.

Witamina E

Witamina E jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że neutralizuje wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenie komórek w organizmie. Witamina E jest dobrze znana ze swoich właściwości leczniczych i często jest stosowana miejscowo na skaleczenia i rany. Witamina E zawarta w diecie może pomóc w regeneracji skóry i przyczyniać się do jej zdrowego wyglądu.

Witamina A

Ludzie często sięgają po witaminę A, jako środek wspomagający wzrok. Witamina A pomaga w utrzymaniu kondycji oczu, wpływając na wilgotność błon śluzowych. Suche oczy mogą stać się opuchnięte i zaczerwienione, dlatego witamina A może być skutecznym  reduktorem opuchniętych oczu.

Witamina C

Witamina C jest prawdopodobnie jednym z najczęściej spożywanych suplementów diety. 

Poza leczniczymi właściwościami ma ona duży wpływ na nasze samopoczucie oraz przyczynia się do odpowiedniego nawilżenia skóry. Niektórzy uważają, że witamina C może zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek.

Referencje:

Autorka: Amanda Starek

Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni