Witaminy dla kobiet - jakich witamin potrzebują kobiety?

Żyjemy obecnie w czasach, gdzie pożywienie jest ogólnodostępne, a sklepowe półki dosłownie uginają się pod ciężarem różnorodnych, pełnowartościowych produktów. Wydawałoby się, że dzięki odpowiedniemu wyborowi spożywanych przez nas produktów, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich witamin oraz minerałów, których tylko potrzebuje. Z ostatnich badań wynika jednak, że zdecydowana większość kobiet doświadcza niedoboru przynajmniej jednego ze składników odżywczych, a bardzo duża liczba przedstawicielek płci pięknej cierpi na niedobór nawet kilku składników odżywczych. Dlatego też, warto zadać sobie jedno fundamentalne pytanie – jakich witamin potrzebują kobiety? Dzięki odpowiedniej suplementacji jesteśmy w stanie bez problemu uzupełnić nasze niedobory, co będzie procentować lepszym samopoczuciem oraz zwiększeniem sił witalnych. Chcesz znać odpowiedź? Czytaj dalej :)

1. Witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C oraz E)

Witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach, więc najlepiej spożywać je po tłustym posiłku lub z dodatkiem kwasów tłuszczowych Omega 3. Walczą one z wolnymi rodnikami, dzięki czemu przeciwdziałają procesom starzenia oraz chronią przed chorobami serca, oczu, skóry i mózgu. Witamina C nie tylko podnosi naszą odporność i chroni przed przeziębieniem, ale chroni także nasz wzrok oraz skórę przed szkodami wywołanymi przez promieniowanie UV oraz przez zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też, warto mieć pewność, że spożywamy odpowiednią ilość tej (C)udownej witaminy. Witaminy A i E działają w podobny sposób i chronią zdrowe komórki oraz przeciwdziałają ich mutacjom. Ponadto, witaminy A i E chronią skórę przed oznakami starzenia oraz przed nowotworem.

2. Witamina D

Witamina D może być pozyskana między innymi z jajek, niektórych produktów nabiałowych oraz z poszczególnych grzybów. Jednak najwięcej witaminy D możemy dostarczyć naszemu organizmowi w bardzo prosty sposób - poprzez ekspozycję na słońcu. Niestety, zdecydowana większość z nas spędza większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, przez co nasza ekspozycja na promienie słoneczne jest znikoma, a w okresie jesienno-zimowym w ogóle ciężko o takowej mówić. Właśnie stąd bierze się niedobór witaminy D, a ostatnie badania pokazują że na jej niedobór cierpi aż ponad 90% Polek! Dlatego też ważnym jest, aby zastosować odpowiednią suplementację, która pomoże nam w uzupełnieniu „witaminy słońca”. Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia naszych kości i zębów oraz dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zapobiega wahaniom nastroju i reguluje gospodarkę hormonalną – co w przypadku kobiet jest bardzo ważne ;)

3. Witamina K

Witamina K jest istotnym składnikiem dla utrzymania zdrowych i mocnych kości oraz prawidłowej krzepliwości krwi. Dodatkowo, witamina K chroni nas przed chorobami serca. Na niedobór witaminy K cierpią w szczególności panie, które przez długi czas przyjmowały antybiotyki, które cierpią na problemy jelitowe lub przyjmują środki obniżające cholesterol. Warto wspomnieć, że rozróżniamy dwa rodzaje witaminy K- witamina K1 znajduje się w warzywach, natomiast witamina K2 w produktach mlecznych. Najlepszym sposobem aby zapobiec niedoborom witaminy K jest spożywanie dużej ilości różnorodnych warzyw (głównie brokuł i kapusta), jaj oraz ryb. Można również pomyśleć o odpowiedniej suplementacji – na rynku znajdują się bowiem produkty, które dostarczą Twojemu organizmowi jednocześnie witaminy K2 oraz D3 – jest to bowiem idealne rozwiązanie dla zabieganych, zapracowanych kobiet.

4. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, szczególnie witamina B12, jest bardzo ważna dla kobiecego metabolizmu. Chroni ona także przed przemęczeniem i wspomaga funkcje poznawcze. Witaminy z grupy B łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i ogólnie rzecz biorąc – mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Warto również wspomnieć, że witaminy z grupy B uczestniczą w procesie przyswajania węglowodanów – zamieniają one bowiem glukozę na energię, która dostarczana jest do mózgu. Dzięki temu poprawiają one nasze zdolności intelektualne oraz nastrój.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni