Jak Twoje wieczorne zachowania i czynności wpływają na funkcjonowanie następnego dnia?

Zdarza Ci się budzić rano zmęczona, bez motywacji i chęci do wstawania z łóżka? Okres zimowy nie zachęca do porannego wstawania, ale wstać  tak trzeba. Jeśli masz trudności z porannym wstawaniem i nie potrafisz otworzyć oczu dopóki nie wypijesz kawy, czas coś zmienić!


Wprowadź wieczorną rutynę, która nie tylko pozwoli Ci się wyspać, ale także poprawi poranne funkcjonowanie. Jakie zmiany warto wdrożyć?


Regularne godziny snu


Jakość snu to nie tylko godziny, w których śpimy, ale także ich regularność. 


Chodzenie spać codziennie o tej samej porze (nawet w weekendy) wprawi Cię w zdrowy cykl snu, ułatwi zasypianie i sprawi, że każdego poranka będziesz czuła się wypoczęta i wyspana. 


Nie trenuj bardzo późnym wieczorem lub w nocy


Ćwiczenia pomagają nam pozbyć się napięcia, pobudzają krążenie i sprawiają, że czujemy się zrelaksowane, a to pozwala nam lepiej spać. Ale ćwicząc przed spaniem sprawiasz, że organizm jest bardziej pobudzony i może być trudniej zasnąć. Jeśli trenujesz wieczorami, postaraj się skończyć trening co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać.


Nie pij alkoholu przed snem


alkohol


Alkohol może pogarszać jakość snu. Choć lampka wina po pracy może pomóc Ci się rozluźnić, to większe ilości alkoholu wypita wieczorem mogą mieć odwrotny skutek i oraz  negatywnie wpływać na jakość snu.


Zaplanuj następny dzień


Poświęcając kilka minut każdego dnia na planowanie kolejnego, pozwoli Ci uporządkować myśli i sprawi, że chociaż mniej więcej oszacujesz niezbędny czas. Tworzenie "to do" listy pozwoli Ci lepiej nastawić się na cały dzień, zaplanować swoje obowiązki oraz chwilę dla siebie.


Jedzenie także warto przygotować dzień wcześniej. Oszczędzi to czas każdego poranka i dzięki temu utrzymasz zdrową, pełnowartościową, dodającą energii dietę.


Ogranicz media


„Niebieskie światło” pochodzące ze z ekranów zmniejsza produkcję melatoniny i może utrudniać zasypianie. Do tego informacje, które widzimy, mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Staraj się nie oglądać telewizji ani nie scrollować social mediów na 2 godziny przed spaniem. Jeżeli ciężko Ci się oprzeć spoglądaniu na telefon, wieczorem schowaj go w szufladzie w kuchni :)


Wypróbuj suplementy diety


Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez organizm, który sygnalizuje, że nadszedł czas na sen. Suplementy z melatoniną mogą poprawić jakość snu i mogą być szczególnie pomocne, kiedy pracujesz na zmiany.


Magnez działa relaksująco i rozluźniająco, co może poprawić jakość snu.


Jedno z badań wykazało, że połączenie magnezu, melatoniny i witaminy B może być skuteczne w leczeniu bezsenności, niezależnie od jej przyczyny.

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni