Jak uniknąć przedświątecznego stresu?

Chociaż święta powinny kojarzyć się z radosnym i pełnym magii czasem, to zanim dojdziemy do tych magicznych chwil często musimy się mocno nadwyrężyć psychicznie, żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik.


Zbyt wiele obowiązków, presja czasu i mnóstwo wydatków często wiążą się z nadmiernym stresem w okresie przedświątecznym. Aby w spokoju doczekać świąt i spędzić je radośnie, powinniśmy bardziej niż zwykle zadbać o swoje zdrowie psychiczne i związane z nim nawyki. Jak to zrobić?


Ogranicz wydawanie pieniędzy, zaplanuj wydatki


Ustal budżet zanim zdecydujesz się na kupno prezentów. Z góry wyznacz kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na prezenty, i podziel ją na osoby, które chcesz obdarować.


Zorganizowanie i realistyczne podejście do budżetu pomoże Ci upewnić się, że nie wydajesz więcej niż założyłaś. Aby unikać impulsywnych wydatków w galeriach, zostaw kartę kredytową w domu i noś ze sobą tylko tyle gotówki, ile chcesz wydać.


świąteczny stres


Podziel obowiązki


Zbyt wiele obowiązków może wywoływać niepotrzebny stres u Ciebie i całej Twojej rodziny.. Dlatego warto przygotować listę rzeczy, które trzeba zrobić przed świętami, i rozdzielić ją na wszystkich członków rodziny. Strojenie choinki, gotowanie, sprzątanie, itd. Nie lubisz gotować, nie masz czasu? Zamów catering lub poproś teściową o pomoc. Pamiętaj, że wcale nie musisz robić wszystkiego sama! 


Nie objadaj się


Nadmierny stres zwiększa apetyt na słodkie i tłuste potrawy. Choć okres świąteczny często kojarzy się z jedzeniem, wcale nie musi tak być! Możesz sobie pozwolić na bardziej kaloryczną kolację świąteczną i kawałek ciasta, ale nie przesadzaj! Święta nie trwają przez miesiąc, a świętowanie to nie objadanie się pustymi kaloriami! W ciągu dnia stosuj zdrową dietę, jedz owoce i pij wodę. Nie opychaj się cały dzień! Utrzymanie zdrowych nawyków pozwoli Ci czuć się lepiej przez cały okres świąteczny i nie pozwoli na przybranie niechcianych kilogramów.


Pamiętaj o treningu


Nic tak dobrze nie wpływa na nasze samopoczucie, jak aktywność fizyczna. Ćwiczenia wytwarzają endorfiny, które w naturalny sposób łagodzą stres i poprawiają nastrój. Nie wykluczaj treningów z przygotowań przedświątecznych.


W tym okresie bardziej niż zwykle sprawdzą się także rodzinne spacery i ruch na świeżym powietrzu!


Ogranicz media


Czas świąteczny spędzaj z rodziną i przyjaciółmi - nie przed w tv, w telefonie ani przy komputerze. Nadmiar informacji i oglądanie choinek swoich znajomych nie przynosi nic dobrego, tylko zabiera Twój wolny czas i często dodaje stresu. W tym okresie spędź więcej czasu z ukochaną osobą, dziećmi, trzymając się za ręce i śmiejąc z własnych żartów.


Śmiej się!


Śmiech nie tylko poprawia nastrój, ale także poprawia krążenie oraz uwalnia endorfiny i zmniejsza fizyczne objawy związane ze stresem. Niezależnie od tego, czy Twój śmiech jest napędzany żartami czy czymkolwiek innym, pamiętaj aby znaleźć czas na zabawę i żarty.


Autorka: Amanda Starek


Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni