Nie mam energii na trening - co zrobić?Bardzo często pojawiający się temat w środowisku sportu i fitness. Brakuje Ci energii podczas treningu? A może po prostu nie masz siły aby na niego iść? Każdej z nas zdarza się gorszy dzień, który zależy od wielu czynników. Kiepski sen, źle dobrane posiłki w ciągu dnia, za mało lub za dużo spożytych kalorii dzień wcześniej, zbliżająca się miesiączka i wiele innych czynników ma wpływ na kiepski nastrój, brak siły i motywacji. Jeśli jednak zbyt często miewasz te objawy, warto zwrócić uwagę na problem.


Od czego może zależeć brak siły?


- Nieodpowiednia ilość kalorii (zbyt mało lub zbyt dużo)


- Niedobory żywieniowe


- Zbyt mała ilość snu, lub problemy ze snem


- Brak regeneracji


- Problemy hormonalne


- Niedoczynność tarczycy


- Skoki cukru we krwi


- Niskie ciśnienie


Bardzo często nie jesteśmy świadome tego ile energii potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania, a ile my jej mu dostarczamy. Z doborem odpowiedniego żywienia bardzo często mają kobiety. Nie zawsze mniej znaczy lepiej. Aby chudnąć, trzeba jeść. Aby dobrze funkcjonować również trzeba zdrowo i prawidłowo się odżywiać.


Osoby trenujące, często zwracają uwagę na spożywaną żywność. Wykluczają ze swoją diety mało wartościowe słodycze, omijają również fast foody. Najczęściej wybierają zdrowe, pełnowartościowe i mało przetworzone produkty. Problem zaczyna się w dostarczaniu odpowiedniej ilości kalorii do naszej diety.


Warto mieć pod kontrolą ilość dostarczanych dziennie kalorii, tak aby organizm nie głodował i był w pełni sprawny. Odpowiednia ilość dostarczanych kalorii sprawi, że nasz organizm będzie bardziej wydajny, przecież chcemy czuć się dobrze i być w pełni energii każdego dnia.


Zmiana planu treningowego


Skoro pomimo odpowiedniej diety i dbałości o sen jesteś często zmęczona, warto przeanalizować swój plan treningowy. Jeśli Twój plan jest bardzo intensywny, posiada sporą ilość ciężkich ćwiczeń wykonujesz go 4 razy w tyg lub częściej. Możliwe, że jesteś przemęczona. Postaraj się zmniejszyć ilość treningów lub ich intensywność. Znajdź w swoim planie również miejsce na regenerację i odpoczynek, a Twój organizm z pewnością się za to odwdzięczy.


Zadbaj o senOdpowiednia ilość snu to podstawa naszej regeneracji. Na pewno słyszałaś już nie jeden raz podobne zdanie. Im więcej trenujesz, tym więcej snu potrzebujesz. Ilość oraz jakość snu ma ogromne znaczenie w naszym samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem bądź Twój sen jest płytki i ciągle budzisz się w nocy, zalecamy spróbować suplementów takich jak Gaba, czy Ashwagandha. Pomocne są w rozluźnieniu i ogólnym wyciszeniu organizmu po całym ciężkim dniu.


Jeśli spełniasz wszystkie z wymienionych wyżej porad, możliwe że problem leży w innym miejscu. Aby to sprawdzić, należy wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych oraz zaburzeń nietolerancji pokarmowych.


 


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni