Nie mam energii na trening - co zrobić?

Bardzo często pojawiający się temat w środowisku sportu i fitness. Brakuje Ci energii podczas treningu? A może po prostu nie masz siły aby na niego iść? Każdej z nas zdarza się gorszy dzień, który zależy od wielu czynników. Kiepski sen, źle dobrane posiłki w ciągu dnia, za mało lub za dużo spożytych kalorii dzień wcześniej, zbliżająca się miesiączka i wiele innych czynników ma wpływ na kiepski nastrój, brak siły i motywacji. Jeśli jednak zbyt często miewasz te objawy, warto zwrócić uwagę na problem.

Od czego może zależeć brak siły?

- Nieodpowiednia ilość kalorii (zbyt mało lub zbyt dużo)

- Niedobory żywieniowe

- Zbyt mała ilość snu, lub problemy ze snem

- Brak regeneracji

- Problemy hormonalne

- Niedoczynność tarczycy

- Skoki cukru we krwi

- Niskie ciśnienie

Bardzo często nie jesteśmy świadome tego ile energii potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania, a ile my jej mu dostarczamy. Z doborem odpowiedniego żywienia bardzo często mają kobiety. Nie zawsze mniej znaczy lepiej. Aby chudnąć, trzeba jeść. Aby dobrze funkcjonować również trzeba zdrowo i prawidłowo się odżywiać.

Osoby trenujące, często zwracają uwagę na spożywaną żywność. Wykluczają ze swoją diety mało wartościowe słodycze, omijają również fast foody. Najczęściej wybierają zdrowe, pełnowartościowe i mało przetworzone produkty. Problem zaczyna się w dostarczaniu odpowiedniej ilości kalorii do naszej diety.

Warto mieć pod kontrolą ilość dostarczanych dziennie kalorii, tak aby organizm nie głodował i był w pełni sprawny. Odpowiednia ilość dostarczanych kalorii sprawi, że nasz organizm będzie bardziej wydajny, przecież chcemy czuć się dobrze i być w pełni energii każdego dnia.

Zmiana planu treningowego

Skoro pomimo odpowiedniej diety i dbałości o sen jesteś często zmęczona, warto przeanalizować swój plan treningowy. Jeśli Twój plan jest bardzo intensywny, posiada sporą ilość ciężkich ćwiczeń wykonujesz go 4 razy w tyg lub częściej. Możliwe, że jesteś przemęczona. Postaraj się zmniejszyć ilość treningów lub ich intensywność. Znajdź w swoim planie również miejsce na regenerację i odpoczynek, a Twój organizm z pewnością się za to odwdzięczy.

Zadbaj o sen

Odpowiednia ilość snu to podstawa naszej regeneracji. Na pewno słyszałaś już nie jeden raz podobne zdanie. Im więcej trenujesz, tym więcej snu potrzebujesz. Ilość oraz jakość snu ma ogromne znaczenie w naszym samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem bądź Twój sen jest płytki i ciągle budzisz się w nocy, zalecamy spróbować suplementów takich jak Gaba, czy Ashwagandha. Pomocne są w rozluźnieniu i ogólnym wyciszeniu organizmu po całym ciężkim dniu.

Jeśli spełniasz wszystkie z wymienionych wyżej porad, możliwe że problem leży w innym miejscu. Aby to sprawdzić, należy wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych oraz zaburzeń nietolerancji pokarmowych.

 

Inez Gorońska

Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni