11 porad, które poprawią Twoje zdrowie oraz samopoczucie!


Zdrowy styl życia, prawidłowo zbilansowana dieta, fit sylwetka są gorącymi tematami wielu artykułów internetowych i gazet. Co to tak naprawdę oznacza i jak te wszystkie porady wdrożyć w życie? Niżej przedstawiam Wam kilka wskazówek, porad czy zastosowań, które powinny Wam towarzyszyć na co dzień.


Unikaj słodkich napojów


Słodkie napoje dosłownie zalewają półki sklepowe. Niestety nie są one niczym dobrym dla naszego organizmu i sylwetki. Spożywając napoje słodzone, dostarczasz ogrom ukrytych kalorii w ciągu dnia, gdyż cukier znajdujący się w płynnej postaci, nie jest odbierany przez nasz mózg, jak kalorie pochodzące z żywności i nie nadaje sytości naszemu organizmowi. Spożywanie słodkich napojów, często powiązane jest z otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami serca i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Warto również pamiętać, że soki wyciskane ze świeżych owoców mogą też wpływać niekorzystnie (w kwestii odchudzania), jak gazowane słodzone napoje, gdyż zawierają tyle samo lub więcej cukru (fruktozy), a zawartość witamin i przeciwutleniaczy wcale nie neutralizuje negatywnego wpływu cukru na organizm i sylwetkę.


Pij więcej kawy


Opinie na temat kawy nie zawsze były jednoznaczne. Większość dowodów wskazuje na to, że posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych. Kawa jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Regularne picie kawy wpływa na zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i wielu innych chorób. Jednocześnie warto uwzględnić, że dobra dawka to 2-3 kawy dziennie.


Jedz tłuste ryby


Dietetycy i specjaliści od żywienia zgadzają się co do korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia ryb. Część ryb charakteryzuje się wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i wielu innych cennych mikroelementów. Dowiedziono, że osoby regularnie spożywające tłuste ryby, są mniej narażone na wiele rodzajów chorób, w tym depresję, choroby serca.


Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu


Odpowiednia ilość snu ma ogromne znaczenie dla zdrowego trybu życia. Sen jest niemniej ważny jak dieta czy aktywność fizyczna. Zbyt krótki sen, a tym samym kiepska regeneracja mogą mieć niekorzystny wpływ na regulację hormonów, apetyt, sprawność umysłową i fizyczną. Ponadto, niedobory snu mogą mieć wpływ na wystąpienie otyłości i nagłego przyrostu masy ciała.


Jedz warzywa i owoce


Spora część społeczeństwa, kojarzy zdrową żywność z dużą ilością świeżych owoców i warzyw w diecie. To prawda, zawierają one witaminy i minerały oraz błonnik, który wspiera Twoje trawienie. Dowiedziono, że ludzie spożywający więcej owoców i warzyw, żyją dłużej. Dodatkowo stwierdzono u nich mniejsze ryzyko występowania chorób serca, otyłości, cukrzycy typu 2 i wielu innych chorób.


Spożywaj większe ilości białka


Obecnie przyjmuje się, że dotychczasowe zalecane dzienne spożycie białka jest zbyt niskie. Białko jest niezbędnym składnikiem do utrzymania mięśni i jędrności ciała. Dodatkowo wspiera proces regeneracji oraz przyspiesza utratę wagi. Wysokie spożycie białka może znacząco zwiększyć metabolizm, a także sprawi, że poczujesz się bardziej syta przez dłuższy czas.


Pamiętaj o nawodnieniu


Spora część osób zapomina o najważniejszej rzeczy… o nawodnieniu. Ludzki organizm składa się z 60-70% z wody. Właściwe nawodnienie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dowiedziono, że picie wody może zwiększyć metabolizm o 20-30% w ciągu 1-2 godzin. Spożywanie wody pół godziny przed posiłkiem, może zwiększyć utratę wagi nawet o 50%.


Bądź aktywna


Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Trening siłowy to jedno, ale nie zapominaj o ogólnej aktywności w ciągu dnia. Ćwiczenia aerobowe na bieżni czy jazda na rowerze w terenie, rolki, bieganie poprawią zarówno Twoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Co ważne dodatkowa aktywność fizyczna w postaci aerobów czy bardziej intensywnego treningu HIIT pomoże Ci skutecznie zmniejszyć tkankę tłuszczową wokół talii, a także pomoże pozbyć się tłuszczu trzewnego, który jest niebezpiecznym dla zdrowia rodzajem tłuszczu, osadzającym się między narządami wewnętrznymi. Mniejsza ilość tłuszczu trzewnego z pewnością poprawi parametry zdrowotne Twojego organizmu, ale także zdrowie metaboliczne i obwody sylwetki.


Nie używaj urządzeń elektronicznych przed snem


Urządzenia elektroniczne emitują jasne, niebieskie światło. Zakłóca to zasadniczo produkcję hormonu odpowiedzialnego za sen (melatoninę) i tłumi go. Aby temu zapobiec warto odkładać urządzenia elektroniczne na kilka godzin przed snem. Jeśli jesteś zmuszona do pracy po nocach, bądź chcesz oglądać długo filmowe seanse, to wiedz, że istnieje wiele aplikacji dla Twojego laptopa i smartfona, które zmniejszają poziom jasności ekranu i nie zakłócają pracy hormonów odpowiedzialnych za regenerację i prawidłowy sen.


Niedobór wItaminy D3


W dzisiejszych czasach, duża część społeczeństwa posiada niedobór witaminy D3. Dlaczego? Promienie słoneczne są prekursorem witaminy D3, czyli witamina pozyskiwana jest głównie ze światła słonecznego. Problemem społeczeństwa jest mniejsza częstotliwość przebywania na słońcu i na świeżym powietrzu. W okresie jesienno-zimowym, kiedy to światło słoneczne występuje zdecydowanie rzadziej niż w okresie letnim, suplementacja witaminą D3 okazuje się doskonałą alternatywą, która zapewni wiele korzyści zdrowotnych takich jak zwiększenie siły, poprawę zdrowia kości, zapewnia zmniejszenie objawów depresji lub tzw. Jesiennej chandry. Dowiedziono również, że witamina D dodaje witalności i poprawia wygląd i jakość skóry.


Zmniejsz spożycie lub wyeliminuj cukier z diety


Cukier rafinowany jest jednym z najgorszych składników w diecie współczesnego człowieka. Cukier wpływa niekorzystnie na zdrowie metaboliczne, gospodarkę cukrową i insulinową. Wysokie spożycie cukru skutkuje nadwagą w późniejszym czasie otyłością oraz chorobami takimi jak cukrzyca typu 2 oraz wieloma rodzajami wszelakich nowotworów.


Podsumowanie


Nie musisz wprowadzać tych wszystkich porad jednocześnie, ale wiedz, że czym więcej z nich uwzględnisz w swoim stylu życia, tym większy wpływ będziesz miała na swoje zdrowie i sylwetkę. To Ty będziesz decydowała o tym jak wyglądasz i jak się czujesz, a nie Twoje nawyki i słabości. Zatem do dzieła! :)


 


Inez Gorońska


Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni