5 drobnych i lekkich zmian, dzięki którym Twoja dieta będzie bardziej skuteczna

Jeśli chcesz wprowadzić w swoje życie zdrową, skuteczną dietę, nie zaczynaj od ekstremalnych zmian i ograniczeń. Zacznij od zmiany kilku podstawowych nawyków, które sprawią, że będzie Ci łatwiej przyzwyczaić ciało do zdrowego odżywiania, sprawiając, że każda dieta będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

Jedz wolniej

Mózg potrzebuje około 20 minut, aby odebrać wiadomość o sytości. Kiedy jemy wolniej, dajemy mu potrzebny czas na zrozumienie, że jesteśmy pełni.  Rzeczywiście badania potwierdzają, że osoby, które jedzą szybko, są o 115% bardziej narażone na otyłość, niż osoby, które jedzą powoli. Oprócz tego jedząc powoli, żujemy dłużej i dokładniej, a to pozwala lepiej trawić pokarm.

dieta skuteczność

Planuj zakupy spożywcze

Po pierwsze przygotuj listę zakupów (najlepiej na cały tydzień), a po drugie nie chodź na zakupy głodny. Świadome zakupy robione z wyprzedzeniem pozwalają nam uniknąć impulsywnych zakupów oraz uniknąć sytuacji, kiedy wpadamy do marketu głodni i kupujemy wszystko. Planując listę zakupów i przestrzegając jej, nie tylko ograniczysz zakup niezdrowej żywności, ale także zaoszczędzisz.

Wybieraj pełnoziarniste produkty

Ta drobna zmiana może wnieść wiele korzyści. Wybierając produkty pełnoziarniste, unikniemy spożywania nadmiernych ilości wysokoprzetworzonych węglowodanów, które pozbawiono wielu cennych składników. Pełne ziarna są dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B i kilku minerałów, takich jak cynk, żelazo i magnez.

Zwiększ ilość białka w diecie

Białko jest często określane mianem króla składników odżywczych i jest najbardziej sycącym makroskładnikiem w diecie. Jedno z badań wykazało, że zwiększenie spożycia białka z 15% do 30% kalorii sprawiło, że ludzie zjadali ponad 400 kalorii mniej dziennie bez wytycznych ograniczających spożycie. Co więcej, białko pomaga zachować masę mięśniową, która determinuje tempo Twojego metabolizmu. Staraj się dodawać białko do każdego posiłku. Pozwoli to ograniczyć apetyt i zmniejszy prawdopodobieństwo podjadania. 

Pij więcej wody

Bardzo często zapominamy o piciu wody, która jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu i kluczowa w utrzymaniu prawidłowej wagi. Powinniśmy całkowicie wyeliminować słodzone napoje i  zastąpić je wodą.

Wiele badań wykazało, że picie wody może korzystnie wpływać na utratę oraz utrzymanie wagi, a nawet może nieznacznie zwiększyć liczbę spalanych codziennie kalorii. Okazało się, że osoby pijące tylko wodę spożywają średnio 200 kalorii mniej dziennie, niż osoby pijące inne napoje.

Podsumowując

Zamiast wprowadzania radykalnych zmian w diecie, spróbuj od tych małych, które nie będą szokiem dla Twojego organizmu i obecnego stylu życia.

Autor: Amanda Starek

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni