Bieganie i odchudzanie - jak biegać, by schudnąć?Od zawsze uwielbiałam biegać. Biegam sporo do dzisiaj, pomimo tego że jestem zawodniczką sportów sylwetkowych, bieganie traktuję jako formę aerobów. Jest to jedna z najbardziej efektywnych form palenia tkanki tłuszczowej.


Wiele osób początkujących biega, aby zgubić tkankę tłuszczową. Podstawowym błędem jest jednak przekonanie „im szybciej biegnę, tym szybciej zrzucę”. Niestety nie do końca tak to działa. Na początek postaram się wyjaśnić Ci kilka zasad związanych z progiem tlenowym i tętnem, które jest bardzo ważne podczas wykonywanego wysiłku fizycznego.


Jak biegać i od czego mam zacząć?


Najważniejsze to biegaj spokojnie i długo. Oczywiście w miarę możliwości. Wiadomym faktem jest że osoba rozpoczynająca przygodę z bieganiem nie będzie pokonywała ogromnej ilości kilometrów od samego początku. Zacznij przyzwyczajać organizm do wysiłku jakim jest bieg. Nie zniechęcaj się, trwa to chwilę, ale zobaczysz, że z każdego wyjścia Twoja kondycja i wytrzymałość będzie w coraz lepszej formie.


Jeśli nie jesteś w stanie biec cały czas jednym tempem, zacznij od marszobiegu. Skupiaj się na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do wysiłku jakim jest ciągły bieg.


Dlaczego tętno jest tak istotne?


Podczas interwału spalisz więcej kalorii w krótkim czasie. Tak, to prawda, ale tkanka tłuszczowa nie spala się w trakcie odbywanego wysiłku, a dopiero kilka godzin po jego ukończeniu. Zanim rozpocznie się ten proces w trakcie interwału organizm wykorzystuje glikogen, czyli energię zgromadzoną w mięśniach. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy wykonujemy aeroby.


Podczas długich aerobów - czyli wysiłku fizycznego wykonywanego w stałym tempie, Twój organizm czerpie energię z zapasów tłuszczowych. Do spalania tkanki tłuszczowej potrzebny jest tlen, a w przypadku interwału przekraczamy próg przemiany beztlenowej, czyli powyżej 75% HR max. (HRmax - tętno maksymalne).


W trakcie wysiłku tlenowego czyli długich aerobów jest to praca ok 65% HR max - jest to najlepsza intensywność dla spalania tkanki tłuszczowej. Najlepiej sprawdzi się bieg trwający ponad 40’, ponieważ u przeciętnego człowieka zapas zgromadzonego glikogenu w mięśniach wystarczy na ok 40’, dopiero później organizm zacznie czerpać energię z zapasów tłuszczowych.


Postaw sobie cel


Postaw sobie realny cel do zrealizowania. Niech to będzie przykładowo bieg na 5 albo 10 km. Wyznacz datę, zapisz się na konkretną imprezę biegową. Da Ci to więcej motywacji do regularnych treningów i pokonywania coraz to dłuższych dystansów. Dołóż do tego odpowiedni sposób odżywiania, suplementację i sukces masz murowany.


Odpowiednia dieta sprawi, że nie będziesz rzucała się na jedzenie po powrocie do domu. Dzięki częstym i regularnym treningom biegowym - kardio nie będziesz musiała się głodzić. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne będzie nieco wyższe niż przeciętnej osoby prowadzącej siedzący tryb życia.


Dodatkiem do diety i treningów jest również suplementacja, która może wspomóc nasze efekty utraty tkanki tłuszczowej. Możesz stosować jedną porcję Redox ALLNUTRITION zawsze przed rozpoczęciem biegania, a z pewnością zobaczysz szybciej zadowalające efekty z utraty wagi.


Podsumowanie


Na początku na pewno nie będzie łatwo, ale wiem, że podołasz. Wyjście z domu na bieg to już pierwszy krok do sukcesu. Stopniowo nauczysz się kontrolować ciało, a chęci do systematycznej pracy pojawią się częściej, widząc postępujące efekty. Świat i marzenia należą do tych co robią, a nie mówią, że zrobią. Nie poddawaj się i biegnij działać! :)


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni