Czy podczas treningu pić napoje izotoniczne?Prawidłowe nawodnienie jest niezwykle ważne. Wpływa na całe Twoje ciało i zdrowie. Organizm człowieka zbudowany jest w ok 60% z wody, która ulega ciągłej wymianie, szczególnie u osób aktywnych. Picie wody i ciągłe nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne, nie tyczy się to tylko czasu około treningowego, lecz musimy pamiętać o stałym nawodnieniu w ciągu dnia.


Wydajność podczas treningu


Odwodnienie organizmu może znacznie obniżyć Twoją wydolność podczas treningu. Ciśnienie krwi w odwodnionym organizmie jest zdecydowanie wyższe niż w momencie, kiedy dostarczamy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Podczas wysiłku fizycznego przy odwodnionym organizmie Twoje naczynia krwionośne są zwężone co powoduje gorszy dopływ krwi do mięśni. Siła podczas treningu jest wtedy zdecydowanie mniejsza.


Elektrolity


Podczas intensywnego długiego wysiłku tracimy razem z potem wodę i potrzebne elektrolity, dlatego dostępne są specjalne preparaty uzupełniające, które bardzo łatwo znaleźć w sklepach stacjonarnych z odżywkami w sklepach internetowych oraz na siłowniach i w klubach fitness. Są to napoje izotoniczne, które zawierają w swoim składzie cukier, witaminy oraz elektrolity, dzięki którym podczas wysiłku czujemy nagły przypływ energii i większego energetycznego „kopa”. Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm traci wiele ważnych pierwiastków takich jak magnez, sód, potas i wiele innych. Niedobór tych pierwiastków może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jeśli czujesz, że masz częstsze skurcze mięśni to sygnał, aby zadbać o odpowiednie dostarczenie witamin i elektrolitów do organizmu.


Czym są napoje izotoniczne?


Wszystkim dobrze znane kolorowe napoje, ale do czego one tak naprawdę służą? Świetnie nadają się do odpowiedniego nawodnienia oraz uzupełnienia niezbędnych elektrolitów, które tracimy podczas wysiłku.


Izotoniki są źródłem glukozy, która dostarcza nam szybkiej energii podczas wysiłku. Najczęściej zawartość węglowodanów w napoju izotonicznym wynosi ok 10%. W napojach izotonicznych znajdziemy również sód, który reguluje równowagę wodno - elektrolitową oraz wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.


Czy warto stosować napoje izotoniczne?


Woda jest dobrym sposobem nawadniania organizmu, ale czy zawsze najlepszym? Jeśli Twój wysiłek fizyczny trwa nie dłużej niż 60’ to zdecydowanie warto zostać przy wodzie mineralnej, która odpowiednio nawodni organizm, ale nie dostarczy dodatkowych kalorii. Jeśli natomiast Twoja aktywność fizyczna trwa dłużej niż 2h warto wspomóc się napojami izotonicznymi, aby dostarczyły szybkiego przypływu energii. Izotoniki są bardzo często używane przez sportowców wytrzymałościowych. Stosowanie tych preparatów jest świetnym pomysłem dla maratończyków, kolarzy, narciarzy biegowych, triathlonistów oraz wioślarzy i innych sportów wytrzymałościowych.


Napoje izotoniczne w porównaniu z innymi słodkimi napojami zdecydowanie lepiej nawadniają i dostarczają potrzebnych nam elektrolitów i witamin.


Napoje izotoniczne zmniejszają ryzyko odwodnienia, a brak wody w organizmie może nieść za sobą ogromne konsekwencje.


Podsumowując


Stwierdzonym faktem jest, że napoje izotoniczne nawadniają organizm lepiej niż woda, warto z nich korzystać w momencie kiedy wysiłek fizyczny trwa dłużej niż 2h. Jeśli jesteś osobą początkującą i Twój trening trwa ok 60’ w zupełności wystarczy stosować dobrej jakości wodę mineralną.


 


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni