Jak sprawić, żeby praca zdalna była przyjemna i produktywna?

Ostatnio sporo osób "przeszło" na pracę zdalną. Choć praca z domu dla wielu brzmi zachęcająco, ma ona również sporo minusów i może przyczyniać się do rozdrażnienia. Pracując w domu często przenosimy stres z pracy do naszych czterech kątów. Co zrobić, żeby po 8 godzinach pracy zdalnej można było z niej wyjść i cieszyć się domowym spokojem?

Poniżej kilka wskazówek, które sprawią, że praca w domu będzie bardziej przyjemna i produktywna.

praca zdalna

Stwórz przestrzeń do pracy

Pracując w domu warto stworzyć małe biuro, które stanie się miejscem Twojej pracy. Posiadanie przestrzeni dedykowanej tylko pracy pozwoli Ci zwiększyć produktywność i sprawi, że praca zdalna ograniczy się tylko do jednego kąta w Twoim domu, poprawiając w ten sposób Twoje samopoczucie po pracy. 

„Nie przeszkadzać”

Mieszkanie z partnerem i dziećmi może być rozpraszające w pracy zdalnej. Jeśli nie masz zamykanych drzwi do biura, potrzebujesz sposobu, aby uniemożliwić członkom rodziny zakłócanie pracy, zwłaszcza podczas spotkań online. Wspólnie z rodziną umówcie się na znak „nie przeszkadzać”, który będzie ich ostrzegał, że jesteś na spotkaniu online lub potrzebujesz spokoju, tak aby nikt nie krzyczał podczas ważnej prezentacji. 

Postaw na wygodę

Zainwestuj w wygodny fotel, który nie narazi Cię na bóle pleców, nawet po  całym dniu siedzenia. Czasami możesz też usiąść na piłce do jogi przed biurkiem, aby wyprostować, zaangażować ciało i wzmocnić mięśnie pleców.

„To do” listy

Mnóstwo stresu i niepokoju pochodzi z natłoku spraw, które myślimy że musimy zrobić. Czasami spiętrzone myśli wyolbrzymiają listę naszych obowiązków, dlatego warto robić „to do” listy, które jasno obrazują, co faktycznie musimy zrobić. Pozwoli to także zapobiegać zapominaniu i sprawi, że będziemy lepiej zorganizowani i produktywni.

Zaplanuj przerwy

Kuszące jest, aby pracować od świtu do zmierzchu, kiedy pracujemy w domu. Jednak takie podejście prowadzi do wypalenia. Ponad dwie trzecie pracowników zdalnych czuje się przytłoczonych zwiększonymi obowiązkami.

Tak jak w biurze, zaplanuj dwie 15-minutowe przerwy i wykorzystaj ten czas, żeby oderwać się od komputera, pospacerować lub zjeść - nie marnuj wolnego czasu na social media i czytanie wiadomości.

Przyrządzaj posiłki z wyprzedzeniem

Nie oszukujmy się, przygotowanie jedzenia wymaga sporo czasu. Nie da się pracować i gotować jednocześnie. Warto przygotowywać posiłki po pracy, tak żeby były gotowe na drugi dzień.

Pamiętaj o jedzeniu pełnowartościowych, sycących posiłków, które wyeliminują podjadanie między posiłkami.

Pamiętaj o zakończeniu pracy

Praca w domu nie oznacza całodobowej pracy. Wyznacz godziny na pracę, a po jej zakończeniu wyłącz komputer i powiedz sobie „koniec pracy na dziś”. Spędź czas z rodziną, wyjdź na dwór lub zajmij się przyjemnościami domowymi.

Autorka: Amanda Starek

Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni