Jak zachować jędrność podczas odchudzania?Jeśli Twoim dominującym celem jest utrata wagi za wszelką cenę i wszystkie działania dietetyczne i treningowe zmierzają tylko w tym kierunku to wiedz, że utrata jakości ciała z pewnością pójdzie z tym w parze. Tym samym można zadać sobie pytanie czy Twoim celem jest tylko utrata wagi i chude ciało, czy może jednak jędrna, szczupła i estetyczna sylwetka?


Jak za wszelką cenę obniżyć wagę i uzyskać chude ciało?


Z pewnością początkowo sprawdzą się drastyczne diety, które w pierwszej fazie spowodują pozorny ubytek wagi (woda i glikogen mięśniowy). Pierwszy tydzień takich zabiegów często daje wyraźny ubytek w obwodach. Nie łudź się jednak, że większość tego co straciłaś to tłuszcz. Niestety tak się nie stanie. W efekcie znacznego, nagłego obniżenia kalorii, wcale nie tracisz tłuszczu, ale wprowadzasz zamieszanie do organizmu, które skutkuje właśnie ubytkiem wody i zapasu energii skumulowanej w mięśniach (glikogenu). Jeśli dołożysz do tego przesadny trening Twój metabolizm jeszcze bardziej zwariuje. Zmierzasz do wyczerpania i przetrenowania…


Czy nie byłoby cudownie, gdy podczas redukcji wagi traciłabyś jedynie sam tłuszcz, jednocześnie zachowując tkankę mięśniową na tym samym poziomie? Dlaczego utrzymanie tkanki mięśniowej jest tak ważne? Niezależnie od tego czy trenujesz na siłowni czy chcesz dobrze wyglądać na plaży, utrzymanie odżywionej tkanki mięśniowej odpowiada za jędrność Twojego ciała oraz Twoje kobiece wypukłości (okrągła pupa). To przykre, ale zawsze, gdy tracisz tłuszcz, tracisz też mięśnie. Twoim celem, a wręcz obowiązkiem podczas odchudzania powinno być zminimalizowanie utraty tkanki mięśniowej, a zmaksymalizowanie ubytku tkanki tłuszczowej.


Jak stracić tłuszcz i uzyskać jędrność sylwetki?


Już teraz wiesz, że masz dwa cele. Spalać tłuszcz i zachować mięśnie.


Dieta


Czy wiesz jaka jest zalecana porcja białka w diecie? Zdecydowana większość ludzi nie liczy kalorii, dlatego nie orientuje się jaki udział białka zawiera ich dieta. Zaleca się spożycie niemniej 1g białka na każdy kilogram wagi ciała. Oczywiście jeśli jesteś osobą aktywną, Twoje zapotrzebowanie na białko jest zdecydowanie większe, niż w przypadku osoby prowadzącej mniej aktywny (siedzący) tryb życia. Dlaczego tak ważny jest udział białka w diecie? Białko jest niezbędne do utrzymania i regeneracji tkanki mięśniowej. Białko także przyspiesza przemianę materii, a podniesienie jego zawartości w diecie sprzyja redukcji wagi. Kolejnym istotnym elementem jest wyeliminowanie cukru z diety. To właśnie cukier i wszystkie produkty zawierające cukier rujnują Twoją sylwetkę i zdrowie metaboliczne. Twoja dieta musi bazować na chudych źródłach białka, dobrych węglowodanach oraz dobrej jakości tłuszczu. Odpowiednia ilość tłuszczy jest istotna dla Twojej gospodarki hormonalnej oraz urody. Koncentrowanie się na usunięciu z diety tłuszczu jest najczęstszym błędem odchudzających się kobiet. To nie tłuszcz jest Twoim wrogiem, Twoim wrogiem jest nadmiar kalorii i węglowodany proste. Jak sprawdzić swoje zapotrzebowanie na kalorie? W tym celu użyj kalkulatora kalorii dostępnego na PoTreningu.pl


Jeśli Twoim celem jest utrata tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu jędrnej tkanki mięśniowej, zaplanuj swoją dietę tak, by Twój bilans kaloryczny wynosił ok 200-300 kcal poniżej dziennego zapotrzebowania. Pozornie nie jest to dużo, ale taka umiarkowana zmiana, gwarantuje systematyczny ubytek wagi, który nie skutkuje obniżeniem jakości ciała oraz pogorszeniem parametrów zdrowotnych.


Jaki trening wybrać?


Najlepszym rozwiązaniem dla ubytku tkanki tłuszczowej będzie trening siłowy w połączeniu z treningiem interwałowym. Dzięki temu utrzymasz swoje ciało w dużej jędrności i maksymalnie przyspieszysz utratę tkanki tłuszczowej. Takie połączenie jest o wiele bardziej skuteczne dla utraty wagi i poprawy jędrności ciała, niż wielogodzinne cardio (rowerek lub bieżnia).


A co jeśli brakuje mi energii i motywacji?


Jeśli odżywiasz się zdrowo i nie zdecydowałaś się na skrajnie niskokaloryczną dietę, to trening siłowy nie powinien być dla Ciebie problemem. W przypadku odpowiedniego odżywienia organizmu nie powinno brakować Ci energii i motywacji. W gorszych chwilach zawsze możesz wspomóc się kawą lub spalaczem tłuszczu takim jak np. Redox Hardcore, który z pewnością doda Ci energii i przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej jednocześnie dodając Ci motywacji do kolejnego kroku w przód.


Podsumowanie


Nastawienie się na szybką utratę wagi, może przyczynić się do krótkotrwałych efektów, które będą satysfakcjonują tylko w pierwszym etapie utraty wagi. Jednak takie podejście do zmian w sylwetce, skutkuje szybkim zaniechaniem działań oraz powrotem do poprzedniej wagi. Wyżej wymienione działania mają jeszcze jeden minus. Za każdym razem tracąc tłuszcz tracisz też mięśnie, a z roku na rok Twoje ciało staje się coraz bardziej wiotkie. To nie wiek jest przyczyną tego stanu rzeczy, lecz właśnie tego typu strategie utraty wagi. Jeśli rozsądnie podejdziesz do tematu skutecznie obniżysz poziom tkanki tłuszczowej, a Twoje ciało będzie nabierało upragnionej jędrności. Będziesz czuła się zdrowa, sprawna i nie zabraknie Ci motywacji do aktywności fizycznej i wielu innych działań.


Inez Gorońska


Team FitWomen


OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni