Jaki procent tkanki tłuszczowej jest optymalny dla kobiety?

Skuteczność diety i treningu  oceniamy najczęściej za pomocą wagi łazienkowej i jest to najszybsza metoda. Nic tak nie poprawia humoru, jak mniejsza wartość, niż ta, która  pokazała się nam 2-3 dni wcześniej. Sugerujemy się  ogólną masą ciała, która niekoniecznie przekłada się na to, jak wyglądamy.


Wynik ten nie  wiele mówi o tym, z czego składa się nasze ciało, a więc ile zawiera wody, tłuszczu czy mięśni. Wystarczy porównać osobę wytrenowaną do osoby posiadającą lekką nadwagę, która mniej więcej waży tyle samo. Pomimo że waga pokaże nam podobne wartości, zdecydowanie wskażemy wysportowaną sylwetkę, jako tę wyglądającą korzystniej. Pomiar procentowej zawartości tłuszczu daje nam więcej informacji odnośnie poziomu poszczególnych składowych masy ciała, jak ilość tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, wody oraz  wagi naszych kości. 


tkanka tłuszczowa u kobiety


O czym świadczy procent tkanki tłuszczowej?


Jak sama nazwa wskazuje, procent tkanki tłuszczowej jest to ilość tłuszczu, jaka występuje w ciele, w porównaniu do pozostałych składowych ciała. Gdy ważmy się na wadze standardowej, bez funkcji pomiaru procentowej zawartości tłuszczu, otrzymujemy ogólny wynik świadczący o tym, ile waży nasz organizm. Badanie zawartości tłuszczu wskazuje nam, ile procent całości masy ciała stanowi sam tłuszcz. Przykład: kobieta o masie ciała 60 kg i zawartości tłuszczu 25%, posiada 15 kg tłuszczu rozłożonego w poszczególnych rejonach ciała. Prawidłowa masa ciała nie zawsze jest więc wyznacznikiem tego, czy kobieta jest zdrowa i sprawna fizycznie, gdyż znacząca część masy ciała może stanowić mało funkcjonalna i estetyczna tkanka tłuszczowa. 


Czy lepiej sprawdzić BMI?


BMI jest popularnym wskaźnikiem, który określa poziom odżywienia organizmu, wskazując na nadwagę lub niedowagę. BMI obliczamy za pomocą zestawienia masy ciała i wzrostu. BMI, podobnie jak informacja tylko o masie ciała, nie mówi nam nic o kompozycji sylwetki. Wskaźnik ten może być stosowany precyzyjniej  jedynie w stosunku do osób niewytrenowanych. Okazać się może, że osoby dobrze umięśnione, szczupłe, będą wykazywały nadwagę, gdy wyliczymy ich ze wzrostu określającego BMI. Dlatego też wskaźnik ten również nie jest dobrym wyborem w określeniu kompozycji sylwetki. 


Jaki procent tkanki tłuszczowej jest optymalny dla kobiety?


W przypadku kobiet procent tkanki tłuszczowej w przedziale około 10-12% stanowi już bardzo niską zawartość tłuszczu. Utrzymanie takiego wyniku przez dłuższy okres jest trudne i nie zawsze korzystne dla zdrowia. Pojawić się mogą komplikacje związane m.in. z cyklem miesięcznym (zatrzymanie menstruacji) czy problemy z układem kostnym. Kobiety trenujące rekreacyjnie zazwyczaj utrzymują poziom tkanki tłuszczowej w granicach od 15 do 20%. Jest to poziom, gdzie widać już dobrze zarysowaną, sportową sylwetkę. Za poziom zdrowy dla kobiety nietrenującej, uznaje się przedział od 25 nawet do 32% (w zależności od typu budowy ciała).


Każda kobieta jest inna, a jej idealna estetyka sylwetki i tak weryfikowana jest wzrokowo. Mając to na uwadze, trudno jednoznacznie określić jaki procent tkanki tłuszczowej będzie idealny dla konkretnej jednostki. 


 


 


redox spalacz tłuszczu


Jak  dokładniej zmierzyć procent tkanki tłuszczowej?


Istnieje kilka sposobów na to, aby zmierzyć procent tkanki tłuszczowej. Najbardziej popularna jest metoda bioimpedancji elektrycznej, którą wykonujemy przy pomocy specjalnych wag z elektrodami - np. TANITA. 


Innym sposobem jest skorzystanie z fałdomierza i wyliczenie procentowej zawartości tłuszczu ze specjalnego wzoru.


Najdokładniejsza jest metoda DEXA, która wykorzystuje promienie RTG. Metoda ta najprecyzyjniej wskazuje poziom tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.


Nie zapominajmy jednak o lustrze i wzrokowej ocenie estetyki sylwetki. Czasem trudno jest ocenić siebie samą, dlatego warto poprosić o ocenę sylwetki lub ocenę postępów osobę bliską.

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni