Smacznego pączusia!


Każda z nas doskonale wie, że jabłko jest zdrowszym wyborem, niż pączek lub inna słodka przekąska, jednak mimo to chętniej wybieramy te gorsze rozwiązania dla naszego zdrowia. Konsumpcja niezdrowej żywności nieustannie wzrasta, co globalnie zaowocowało blisko 2 mld osób z nadwagą. Niemalże 30% dzieci, każdego dnia sięga po słodkie przekąski, słodycze i słodzone napoje. Jest to bardzo niebezpieczne w kontekście ich zdrowia i rozwoju. Wiele inicjatyw rządowych i społecznych ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnych skutków niezdrowego jedzenia. Jednak nadal większość ludzi nie przestrzega zalecanych wytycznych i utrzymuje niezdrowe nawyki. Głównymi winowajcami są reklamy, które celowo kierowane są do najbardziej wrażliwych grup naszej populacji, a w szczególności dzieci. Kolejnym elementem sprzyjającym złym wyborom jest brak interwencji rodziców. Ten fakt także wpływa na kształtowanie nawyków u dzieci.


A co z tłustym czwartkiem?


Tak, to prawdziwe święto… Dzień przyzwolenia na słodkie obżarstwo. Tego dnia pozwalamy sobie naprawdę na wiele. Nie ma w tym nic złego. Nie powinniśmy czuć się winne, jeśli tego dnia zjemy dwa, a nawet trzy pączki. Jest jednak jeden warunek. Dzień przyzwolenia na jedzenie słodyczy, nie może być naszą rutyną żywieniową. Celebrujmy święta, imieniny, urodziny i niech będzie jeszcze ten tłusty czwartek, ale na tym dość!


Jeśli nasze kulinarne zachcianki utrzymamy w ryzach, a ilość słodkich dni ograniczymy do zaledwie kilku w skali roku, to czy nie będą one jeszcze większym świętem i większą radością? Czy w takiej sytuacji ta słodka pokusa nie da nam większej satysfakcji, przy znacznie mniejszym poczuciu winy? Przecież w takim przypadku, te wspomniane dwa, trzy pączki nie wpłyną w żaden sposób na naszą wagę i nie zaburzą naszego zdrowia. Jest to kolejny przykład, że wszystko jest dla ludzi, ale jak zawsze kluczem jest umiar.


Jak bardzo tuczą pączki?


Tak naprawdę nie tuczy konkretny produkt spożywczy. Nie można powiedzieć, że bardziej tuczy 100 kcal z oliwy, niż 100 kcal z dowolnego owocu. Tyjemy od nadmiaru kalorii. Istnieją skuteczne diety o wysokim udziale tłuszczy, dzięki którym szybko tracimy nadmierne kilogramy oraz diety o niskiej zawartości tłuszczy, które w swojej skuteczności nie odbiegają od tych pierwszych. Odchudzanie to tak naprawdę matematyka - czyli, dodawanie i odejmowanie kalorii.


Wróćmy jednak do tych dzisiejszych pączków…


Zakładając, że zjemy je ponad swoje zapotrzebowanie, to ilość odłożonego tłuszczu w organizmie nie będzie większa niż 100, a może 200g. Jeśli podobny wybryk zdarzy nam się 2-3 razy w tygodniu, to musimy się liczyć z 1-2 kg miesięcznie, a w skali roku, może to być nawet 10 kg. Strach pomyśleć, czym to zagraża w skali 5-10 lat. Dlatego, tego dnia pączkom mówimy TAK, ale niech tłusty czwartek będzie faktycznie tylko raz w roku, a nie „2-3” razy w tygodniu. :)


Zatem, smacznego pączusia!


Inez Gorońska


Team FitWomen

OCEŃ ARTYKUŁ:
0 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni