Kąpiele solne - skuteczny sposób na regenerację, lepszy sen i redukcję stresu

Czujesz, że Twoje ciało jest przemęczone zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym? A może dokucza Ci napięcie i stres gromadzący się w okolicach karku?


Sól Epsom od setek lat była używana w celu łagodzenia wszelkiego rodzaju dolegliwości. Epsom to sól kwasu siarkowego i magnezu, czyli siarczan magnezu. Nazwa soli pochodzi od angielskiego miasta Epsom, w którym otrzymano ją po raz pierwszy w XVII wieku. Uważa się, że połączenie kwasu siarkowego i magnezu stymuluje detoksykację i regenerację mięśni. Magnez to naturalna substancja wspomagająca różnorodne funkcje organizmu, w tym usuwanie toksyn. Siarczan może wzmocnić ściany przewodu pokarmowego i ułatwić uwalnianie toksyn.


Zwolennicy kąpieli solnych twierdzą, że kąpiel detoksykacyjna z solą Epsom może przynosić poniższe korzyści.


kąpiele solne


Przyspiesza regenerację mięśni


Kąpiele solne mogą zmniejszyć ból mięśni i złagodzić skurcze - oba ważne czynniki wpływające na wydajność ćwiczeń i regenerację. Sportowcy mają skłonność do niskiego poziomu magnezu, dlatego zaleca się im przyjmowanie suplementów z magnezem. Sól Epsom zawiera magnez i może pomóc organizmowi pozbyć się toksyn odpowiedzialnych za zaostrzenie stanu zapalnego, jednocześnie zmniejszając obrzęk, sztywność i ból.


Redukuje stres i poprawia jakość snu


Odpowiedni poziom magnezu w organizmie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Magnez pomaga mózgowi wytwarzać neuroprzekaźniki, które wywołują sen i zmniejszają stres. Magnez przyczynia się również do produkcji melatoniny. Niski poziom magnezu może negatywnie wpływać na jakość snu i stres. Niektórzy twierdzą, że kąpiele solankowe Epsom mogą odwrócić te problemy, umożliwiając organizmowi wchłanianie magnezu przez skórę.


Zmiękcza skórę


Kąpiel w soli Epsom może zmiękczyć szorstką, suchą skórę i złuszczyć martwe komórki naskórka. Regularne stosowanie kąpieli solnych Epsom może pomóc zachować miękkość i elastyczność skóry. Kąpiel solna również pomaga w walce z chorobami skóry, w tym Z egzemą i łuszczycą. Jeśli mamy chorobę skóry, przed kąpielą solną dobrze jest skonsultować się z lekarzem.


Od wieków ludzie używają kąpieli solnych Epsom, jako domowej kuracji na:  • ból i obrzęki stawów

  • siniaki i skręcenia

  • wrastające paznokcie

  • bezsenność

  • łuszczyca

  • ból mięśni po treningu

  • ból i zaczerwienienie spowodowane oparzeniem słonecznym

  • zmęczone, opuchnięte stopy.


Kąpiel solna


Napełniając wannę wodą dodaj 2 szklanki soli Epsom. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Zanurz się w wodzie na 12-20 minut, całkowicie odprężając ciało. Do kąpieli można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Po kąpieli należy opłukać ciało letnią wodą. 


Podsumowując


Nie ma wielu dowodów na poparcie wszystkich wymienionych korzyści. Jednak sól Epsom jest całkowicie bezpieczna, łatwa w użyciu i może być pomocna w leczeniu niedoboru magnezu.


Referencje: 


https://www.webmd.com/a-to-z-guides/epsom-salt-bath#2
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321627#benefits-of-epsom-salt-baths


Autorka: Amanda Starek


Od zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Od siedmiu lat jestem pasjonatką jogi, a od pięciu lat regularnie medytuję i uczę innych jak poprzez jogę i medytację znaleźć spokój i balans w codziennym życiu oraz jak panować nad swoimi emocjami i umysłem.

OCEŃ ARTYKUŁ:
5 / 5 5 0
SFD
Było o nas głośno w:

Płatności obsługują

Nasi partnerzy logistyczni